...
Священномученик Іосиф, митрополит Астраханський 0123
Житія святих,  Травень

Священномученик Іосиф, митрополит Астраханський

Місяця травня на 11-й день.

Священномученик Іосиф, перший митрополит Астраханський, народився 1579 року в Астрахані в родині батьків Климента і Варвари. Скорботи і страждання супроводжували його з юних років до мученицької кончини. Хлопчику було сім років, коли в їхньому місті вибухнула смута, спричинена прихильниками самозванця Лжедмитрія I. У будинок його батьків увірвалися козаки, один з яких ударив хлопчика каменем по голові, від чого він страждав потім усе життя.

Шукаючи спасіння своєї душі, Йосип вступив до місцевого Троїцького монастиря. Тут він подвизався в молитві, пості й працях спочатку у званні простого ченця, а пізніше – у сані ігумена й архімандрита. Потім він був посвячений патріархом Никоном на архієпископа Астраханського.

Був він найдостойнішим архіпастирем. Про його доброчесне життя і мудру розсудливість знали не тільки в астраханському краї, а й далеко за межами його. Благочестивий цар Олексій Михайлович мав до нього особливу прихильність і викликав його в Москву на церковну раду (в 1663-64 рр.). Привернув він любов’ю до себе і найсвятіших патріархів східних – Олександрійського (Паїсія) та Антіохійського (Макарія), яких він брав у себе в домі, коли вони за царським покликом прямували до Москви через Астрахань. Патріархам він здався тоді “аки найсвітліша зірка, всяке служіння людинолюбства і мандрівної гостинності проявляючи: у скорботах розраду, в лихах допомогу, в місцях малопрохідних настанову словом і ділом; проявляючи доброслужіння, теплий рачитель, і в усяких потрібних справах творячи велике піклування і старанність”. Ось чому патріархи взяли Йосипа із собою в Москву на церковний собор. Тут вони просили царя звести Йосипа в сан митрополита за його великі труди і чесноти, щоб і інші архіпастирі, дивлячись на нього, наслідували його. Цар охоче погодився на прохання патріархів. Тоді ж поставили Йосипа в митрополити (1667 р.), причому патріархи на знак своєї поваги подарували йому дороге архієрейське вбрання (саккос), виткане з сученого шовку із золотом.

11 травня 1672 року під час бунту Стеньки Разіна святитель Йосип прийняв мученицьку кончину в Астрахані. Цю сумну подію детально описали очевидці та свідки, священики Астраханського собору Кирило і Петро.

Коли козаки, взявши Астрахань, оточили собор, вони зажадали, щоб святитель вийшов до них. Він же велів дзвонити у великий дзвін, щоб зібралося все духовенство, сам одягнувся і в супроводі духовенства вийшов. Звинувативши його у зносинах із московським урядом і козаками, що відклалися від Разіна, вони зажадали, щоб він викрився. Після довгих тортур скинули святителя Йосипа зі схилу даху собору. Священики підняли тіло священномученика і, одягнувши у святительський одяг, поклали в приготовану труну. Наступного дня, після звершення панахиди, тіло святителя перенесли в боковий вівтар св. Афанасія і Кирила в Астраханському соборі, і протягом дев’яти днів воно залишалося непохованим. Потім мощі були покладені в гробницю і незабаром прославлені чудотворіннями.

Канонізація святителя  відбулась у квітні 1918 року.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Иосифу, митрополиту Астраханскому, глас 6

По́двигом до́брым подвиза́вся,/ жизнь твою́ страда́ниями за пра́вду увенча́в,/ пресели́лся еси́ в Небе́сныя оби́тели,/ иде́же предстоя́ Престо́лу Святы́я Тро́ицы,/ моли́, святи́телю Ио́сифе,// гра́ду А́страхани и оте́честву на́шему в ми́ре спасти́ся.

Кондак священномученику Иосифу, митрополиту Астраханскому, глас 2

Я́ко звезда́ пресве́тлая,/ возсия́л еси́, святи́телю Ио́сифе, во А́страхани,/ иде́же роди́лся и воспита́лся еси́/ и за ве́рность Бо́гу и власте́м зако́нным му́ченическую смерть прия́л еси́./ Мы же, чту́ще страда́ния твоя́, зове́м ти:/ святи́телю Ио́сифе, от мяте́жников убие́нный,// моли́ Христа́ Бо́га о душа́х на́ших.

Молитва священномученику Иосифу, митрополиту Астраханскому

О, свяще́нная главо́, пресла́вный чудотво́рче, первопа́стырю святы́я Астраха́нския це́ркви, святи́телю о́тче Ио́сифе! К тебе́ припа́даем и мо́лимся мы, смире́ннии и гре́шнии, и я́ко отца́ чадолюби́ваго про́сим: всели́ в сердца́ на́ша любо́вь, е́юже к Бо́гу и бли́жним твои́м при жи́зни земне́й преиспо́лнен был еси́, я́ко и ду́шу твою́ положи́л еси́, му́ченически пострада́в. Научи́ нас, о́тче, подража́ти тебе́ ве́рно, Бо́га и бли́жних на́ших люби́ти и́скренне и за́поведи Госпо́дни соверша́ти непогреши́тельно, да бу́дем и мы с тобо́ю ча́да Бо́жия, не по и́мени то́кмо, но и сами́м де́лом и всем житие́м на́шим. При́зри благоутро́бно на вся́кую ду́шу христиа́нскую, ми́лости и по́мощи от тебе́ и́щущую. Бу́ди всем нам в боле́знех цели́тель, в ско́рбех уте́шитель, в печа́лех изба́витель, в беда́х помо́щник, в час сме́ртный покрови́тель, да по́мощию моли́тв твои́х святы́х сподо́бимся и мы гре́шнии спасе́ние ве́чное получи́ти и Ца́рство Небе́сное унасле́довати. Ей, святи́телю Христо́в, не посрами́ упова́ния на́шего, е́же по Бо́зе и Пресвяте́й Богоро́дице на тя кре́пко возлага́ем, но яви́ нам многомо́щное заступле́ние, да хва́лим, сла́вим и велича́ем человеколю́бие ди́внаго во святы́х Свои́х Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку