...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Іоанн Янушев, пресвітер

Місяця листопада на 25-й день

Священномученик Іоанн народився 6 травня 1877 року у місті Москві сім’ї диякона Василя Янушева.
Після закінчення 1897 року Московської Духовної семінарії Іван Васильович вступив до Казанської Духовної академії, яку закінчив 1902 року.
В 1903 Іван Янушев поступив псаломщиком в Архангельський собор Московського Кремля, а 18 травня 1908 був визначений у священика в Спаський собор Москви.
22 вересня 1917 року отець Іоанн був переміщений священноначальником до Благовіщенського собору Кремля, а 7 (20) травня призначений виконувачем обов’язків сакеларія цього собору. Після закриття радянською владою всіх кремлівських соборів і монастирів отця Іоанна було призначено настоятелем храму на честь святителя Спиридона Триміфунтського, розташованого на вулиці Спиридонівці за Нікітською брамою. У цьому храмі отець Іоанн служив до його закриття та руйнування. 1 серпня 1930 року священноначальником він був призначений служити в храм Різдва Христового, що в Палашах.
За старанне пастирське служіння священик Іоанн Янушев у 1920 році був удостоєний сану протоієрея, у 1924 році нагороджений палицею, у 1927 році хрестом з прикрасою.
В 1935 протоієрей Іоанн Янушев був призначений в храм Успіння Пресвятої Богородиці в селищі Вешняки.
16 листопада 1937 року отця Іоанна було заарештовано і ув’язнено в Таганську в’язницю в місті Москві. 23 листопада розпочалися допити.
Викликані слідчим на допити лжесвідки розповіли слідству, що знають отця Івана як людину, налаштовану антирадянсько.
Одна показала, що у вересні 1937 року ніби розмовляла з отцем Іоанном біля станції Вешняки. Йшлося про конституцію, з приводу якої священик сказав: «Конституція написана красивими фразами, комуністи тільки й здатні писати гарні декларації та кричати на кожному розі про загальні вибори, про демократію, про визнання вільної релігії. А ті ж комуністи закривають церкви, щокроку виступають проти віруючих і не дають можливості відправляти релігійні обряди, батькам не дають можливості хрестити немовлят, а охрестиш, так засудять. Це не життя, а гоніння на православних. Пишними фразами конституція написана для того, щоби заслужити довіру серед народу, якого комуністи не мають. Але все одно комуністам, гонителям православних, з їхньою конституцією скоро настане кінець».
1 грудня 1937 року трійка НКВС засудила отця Івана до розстрілу.
Протоієрей Іоанн Янушев був розстріляний 8 грудня 1937 року на полігоні Бутово під Москвою та похований у безвісній спільній могилі. У день розстрілу фотограф Таганської в’язниці сфотографував його, щоб при масових розстрілах, які робилися в цей час, кат не помилився.

Знайшли помилку