Житія святих,  Листопад

Священномученик Іоанн Виноградов, пресвітер

Місяця листопада на 26-й день

Священномученик Іоанн Павлович Виноградов народився 1879 року в селі Савельєво Московської губернії в сім’ї псаломщика. Закінчив Перервинське духовне училище і Московську духовну семінарію. У 1903 році був висвячений у сан диякона до храму Московського Нікітського жіночого монастиря. У 1905 році хіротонізований на ієрея до церкви, що знаходилася на монастирському хуторі.

У 1919 році священик тяжко захворів на висипний тиф, який дав ускладнення на серце.

У 1921 році отець Іоанн був удостоєний сану протоієрея. Під час голоду протоієрей Іоанн працював у комісії Помгола (допомоги голодуючим). У 1922 році отець Іоанн був призначений настоятелем Микільської церкви села Чашниково Московського повіту. У 1926 році отримав призначення в храм у селі Павельцево Комуністичного району Московської області.

26 лютого 1930 року протоієрея Іоанна заарештували органи ОДПУ за звинуваченням у тому, що він “організував навколо себе навколишнє духовенство, збирав нелегальні наради в себе на квартирі, на яких інструктував духовенство в його антирадянській діяльності”. На допиті отець Іоанн заявив, що висунуте йому обвинувачення є результатом обмови. Священика засудили до 3 років заслання в Північний край, він відбував його в Архангельську. Після повернення із заслання 1934 року отця Іоанна призначили настоятелем Микільського храму в селі Вишелець-Селіно Коробовського району Московської області.

Батюшка був людиною надзвичайно лагідною і смиренною, ніхто ніколи не чув, щоб він підвищував голос. До того ж він був безсрібником, відмовлявся брати гроші за треби. Люди допомагали священику хто чим міг, найчастіше продуктами.

27 листопада 1937 року отця Іоанна повторно заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. Його звинуватили в проведенні підривної антирадянської діяльності. 5 грудня 1937 року трійкою НКВС протоієрея Іоанна було засуджено до вищої міри покарання. Розстріляний 9 грудня 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.