Житія святих,  Листопад

Священномученик Іоанн Сперанський, пресвітер

Місяця листопада на 10-й день

Священномученик Іоанн народився 1 січня 1864 року в селі Жоловіж Калузького повіту Калузької губернії в сім’ї священика Іоанна Сперанського. Після закінчення Калузької Духовної семінарії він був висвячений у сан священика і служив у храмах Калузької єпархії. За бездоганне та ревне служіння отець Іоанн був зведений у сан протоієрея та нагороджений митрою. Був членом Союзу Радянського Народу. За самовіддане служіння Церкві та вітчизні було нагороджено орденами. Протоієрей Іоанн мав величезний авторитет серед віруючих Калуги, і коли до влади прийшли безбожники і почалася громадянська війна, він був відразу заарештований і ув’язнений як заручник. Під час вилучення владою церковних цінностей у 1922 році протоієрей Іоанн був знову заарештований і засуджений до одного року ув’язнення. У 1937 році влада знову заарештувала священика.
– Ви заарештовані за контрреволюційну діяльність, яку проводили настоятелем церкви Одигітрії… Дайте слідству свідчення з цього питання, – зажадав слідчий.
– Контрреволюційної діяльності та агітації я не проводив.
– У яких взаєминах ви перебували з архієпископом Августином Бєляєвим?
– До архієпископа Августина я ставився як до носія найвищого священного сану.
Слідчі почали запитувати про архієпископа Августина і вимагати підтвердження лжесвідчень проти нього, але священик категорично відмовився. На одному з останніх допитів слідчий сказав:
– На попередніх допитах ви ухилилися від надання правдивих свідчень. Наслідком достовірно встановлено, що ви є учасником контрреволюційної монархічної організації, що складається з якої ви проводили роботу з обробки віруючих громадян в антирадянському дусі. Ви визнаєте це?
– Ні, не визнаю. У контрреволюційній організації я не був і не знаю про її існування…
– Вам зачитуються витримки зі свідчень обвинувачених, які визнали себе учасниками існуючої у місті Калузі контрреволюційної монархічної організації та показали, що і ви є її учасником; перебуваючи в ній, ви займалися контрреволюційною діяльністю. Тепер ви визнаєте себе винним?
– Знову заявляю, що я у контрреволюційній церковно-монархічній організації не перебував і контрреволюційною діяльністю не займався. Якщо мені будуть влаштовані очні ставки, я і на них заперечуватиму свою винність.