Житія святих,  Листопад

Священномученик Іоанн Баранов

Місяця листопада на 22-й день

Священномученик Іоанн Самсонович Баранов народився 1874 року в селі Рудня-Прибитківська Гомельської губернії. У 1911 році був висвячений на священика. Служив у селі Головичі поблизу Могильова.

1933 року отця Іоанна заарештували і засудили до п’яти років заслання в Казахстан, яке він відбував у селі Тарханка Кіровського району Східно-Казахстанської області. На засланні священик анонімно писав у газету “Супутник агітатора” листи, в яких викладав апологетичні погляди у відповідь на антирелігійні статті, що публікувалися в цій газеті.

У листопаді 1937 року отець Іоанн був повторно заарештований за звинуваченням у “систематичній к/р антиколгоспній пропаганді”. На допиті священномученик показав, що проти колективізації він не виступав і в контрреволюційній діяльності участі не брав, але справді писав листи в газети, захищаючи віру і відкидаючи матеріалізм.

До справи долучили лист отця Іоанна до газети “Супутник агітатора”, у якому він писав: “…помилка соціалізму в тому, що він не розрізняє істинних релігійників від лицемірів, істинних пастирів від требовідповідачів, але утрудняє чисту релігію і цим послаблює передусім себе та примушує дуже багатьох ні в чому не винних прихильників релігії страждати, заслуга яких передусім у тому, що вони провідники культури. Релігія вимагає підкорятися владі можновладцям, ніхто зі справжніх релігійників опиратися їм не буде”.

20 листопада 1937 року трійкою при УНКВС у Східно-Казахстанській області священик Іоанн Баранов був засуджений до розстрілу. Розстріляний 4 грудня 1937 року.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 27 грудня 2000 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.