...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Георгій Ізвєков

Місяця листопада на 14-й день

Священномученик Георгій Якович Ізвєков народився 1874 року в місті Калузі в родині священика. Закінчив Київську духовну академію. Служив псаломщиком при посольській церкві в Празі. Потім переїхав до Санкт-Петербурга, де був законовчителем в одному з навчальних закладів. Рукоположившись на священика, отець Георгій під час Першої світової війни служив у санітарному поїзді, а потім у госпіталі.

Після більшовицького перевороту отець Георгій переїхав до Москви. З 1921 року він служив у храмі Донської ікони Божої Матері при станції Перловка під Москвою. Був зведений у сан протоієрея.

Отець Георгій мав унікальні музичні здібності, він писав церковну музику для окремих храмів і для Патріархії. Крім того, він складав музику для духовних і народних пісень. Як видатний композитор, був прийнятий до Спілки композиторів.

У 1931 році протоієрея Георгія заарештували. Він звинувачувався в агітації проти радянської влади, проте винним себе не визнав. Отця Георгія засудили до трьох років заслання в Північний край. Повернувшись із заслання, отець Георгій оселився в тому самому підмосковному селищі та продовжив писати духовну і світську музику.

У липні 1937 року один зі священнослужителів, перебуваючи під арештом, дав свідчення проти отця Георгія. 2 листопада 1937 року отця Георгія заарештували й ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Знайшовся й інший свідок із числа кліриків, який заявив, що отець Георгій, відвідуючи різні церкви, вів антирадянську агітацію.

На допиті отець Георгій прямо відповідав слідчому, що серед осіб, які його оточували, говорив: “У СРСР існує утиск віруючих, церкви закривають, священиків заарештовують і засилають, нам доводиться терпіти всілякі поневіряння – все це нам послане в покарання за наші гріхи”.

23 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Георгія до розстрілу. Протоієрея Георгія Ізвекова було розстріляно 27 листопада 1937 року, його поховали в загальній безвісній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 24 грудня 2004 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.