Священномученик Георгій Архангельський, пресвітер p1auf5cdr8d4o44h1633gk61ctr3
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Георгій Архангельський, пресвітер

Місяця жовтня на 1-й день

Священномученик Георгій народився 1872 року в селі Ярополець Волоколамського повіту Московської губернії в сім’ї псаломщика Федора Архангельського. Після закінчення духовного училища він вступив до семінарії, провчився в ній один рік, а потім став служити псаломщиком у храмі.
1908 року Георгій Федорович був висвячений у сан диякона, а 1917-го – у сан священика; служив до самого арешту в храмах Наро-Фомінського району. У 1935 році він служив у храмі Усікновення глави Іоанна Предтечі в селі Афінеєве; незадовго до свого арешту його призначили настоятелем храму Різдва Богородиці в селі Руднєво. Навколо цього храму зібралася невелика громада черниць із закритої Зосимової пустелі. Черниці допомагали отцю Георгію в храмі, а також співали на кліросі.
У 1937 році голова сільради в Рудневі на вимогу начальника Наро-Фомінського відділу НКВС склав про отця Георгія довідку, де написав, що священик Георгій Архангельський об’єднав монахинь закритого монастиря Зосимова пустинь і є їхнім керівником. Усі черниці, які проживають у навколишніх селах, щонеділі відвідують церкву, а також бувають на квартирі священика. Спів черниць у церкві відволікає вірян від колгоспної роботи; політика Архангельського полягає в тому, щоб залучити якомога більше вірян до храму.
4 вересня 1937 року отця Георгія заарештували й ув’язнили в Наро-Фомінській в’язниці, де його жорстоко били, примушуючи до того, щоб він обмовив себе. Були викликані лжесвідки – священик і псаломщик, які підписали свідчення, потрібні слідчим.
– Чи задоволені ви тим, що навколо вас збиралися черниці? – запитав слідчий отця Георгія.
– Так, задоволений, тому що я зацікавлений у цьому, тому що вони допомагають мені в церкві, наприклад, співають у церкві, завдяки чому більше людей ходить до храму.
– Дайте слідству свідчення про антирадянську діяльність цієї групи черниць! – зажадав слідчий.
– Нічого про антирадянську діяльність цих черниць мені не відомо, – відповів священик, – також не відомі їхні настрої і думки про радянську владу.
– Дайте слідству свідчення про вашу контрреволюційну діяльність! – знову зажадав слідчий.
– Контрреволюційною діяльністю я не займався і уникав вести з ким-небудь розмови на ці теми, – відповів священик.
На цьому слідство було завершено, і священика перевели в Таганську в’язницю в Москві. 9 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила отця Георгія до розстрілу. Священик Георгій Архангельський був розстріляний 14 жовтня 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

 

Знайшли помилку