Житія святих,  Жовтень

Священномученик Філарет Великанов, пресвітер

Місяця жовтня на 11-й день

Філарет Іоаннович Великанов народився 14 травня 1873 року в сім’ї диякона міста Верхнього Ломова. Закінчив Пензенську. 7 жовтня 1891 року був визначений на псаломницьке місце до соборної церкви міста Нижнього Ломова. З 18 жовтня 1895 р. перебував учителем Нижньо-Ломівської недільної школи. Проте, відчуваючи в собі покликання до служіння церковному, на власне прохання 25 травня 1896 р. єпископом Пензенським і Саранським Павлом (Вільчинським) висвячений на диякона до Христоріздвяної церкви того ж села.
Високопреосвященним Володимиром, архієпископом Пензенським та Саранським, висвячений у сан священика 30 жовтня 1916 року. Того ж року його перевели на посаду економа Казанської Академії.
Лютневий та жовтневі перевороти о. Філарет сприйняв, як жахливі і несправедливі події, проте цілком поклався на волю Божу і продовжив своє духовне служіння всупереч терору, що неминуче насувається.
10 жовтня зв. ст. 1918 року, головою ЧК у боротьбі з контрреволюцією на чехословацькому фронті Лацисом було підписано ордер на обшук та арешт священика Філарета Великанова, а 11 жовтня отцю Філарету вже пред’явили свідчення двадцятиоднолітнього Кузьміна, “комуніста” загону ЧК”, які під час білочеського заколоту нібито були впізнані Великановим, коли той – озброєний (!) – ходив Академічною слобідкою і вимагав розстрілу комуністів, що ховалися. Свідоцтво Кузьміна  могла нібито підтвердити одна жінка, але її “не виявилося в місті”, свідчення ж іншого “свідка” і зовсім були спростовані його земляком, який заявив що під час огляду квартир академічних службовців Великанов не тільки не був озброєний, а й нікому ні арештом, ні розстрілом не загрожував.
Сам священик не міг зрозуміти, як це можна вимагати розстрілу тих, кого він в очі не бачив. Та й не відав отець Філарет за собою жодної провини, тож і з Казані нікуди не біг, не ховався. Становище священномученика у в’язниці було дуже важким – це видно з його листів, які він писав своїм друзям. Але саме у цих посланнях виявляється його істинно православна душа. 31 жовтня ст. ст. в журналі зборів Казанської Духовної Академії з’явився наступний запис: “Перед початком засідання Преосвященний Ректор Академії повідомив про раптову смерть економа Академії, священика Філарета Івановича Великанова.
У 2000 році – за рішенням ювілейного Архієрейського Собору ієрей Філарет велетнів був зарахований до лику загальноросійських святих серед інших новомучеників і сповідників Руських.