Житія святих,  Жовтень

Священномученик Феодор Бєляєв, пресвітер

Місяця жовтня на 21-й день

Священномученик Феодор народився 12 листопада 1867 року у селі Везгум Білозерської волості Новгородської (нині Вологодська область) губернії у ній священника Євгена Бєляєва. У 1889 році він закінчив Олонецьку Духовну семінарію і був висвячений у сан священника. Служив у Троїцькому храмі села Улома Череповецького повіту. Тут же, після настання радянської влади, був у 1919 році заарештований Череповецькою ЧК, але незабаром звільнений.
Отець Феодор усе своє життя ревнував лише про храм і службу і нічого не боявся; коли не вистачало коштів на утримання храму і на дрова, тому що влада обклала прихід податками, він сам пішов збирати гроші серед парафіян. Сільрада донесла про цю діяльність священника до відповідної установи, але тоді справа залишилася без наслідків.

Наприкінці 1936 – початку 1937 року влада розпочала нове гоніння на Православну Церкву, і 17 березня сільрада закрила храм. Отець Феодор того дня став домагатися відкриття храму, пояснюючи членам двадцятки та вірянинам, що храм закритий незаконно. Він написав скаргу до ВЦВК і сам зібрав під нею підписи вірян. А доки храм був закритий, він ходив по домівках парафіян — служив молебні й виконував треби.
1 листопада засудили о. Феодора до розстрілу. Свящненика Феодора Бєляєва розстріляли через день, 3 листопада 1937 року.

Зарахований до святих Новомучеників і Сповідників Руських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.