Житія святих,  Листопад

Священномученик Феодор Гусєв, пресвітер

Місяця листопада на 22-й день

Священномученик Феодор народився 2 лютого 1875 року в сім’ї священика села Нікольське Клинського повіту Московської губернії Євдокима Гусєва. Закінчив Дмитрівське Духовне училище. З 1899 по 1901 рік Федір Євдокимович служив в армії рядовим. У 1903 році він став служити псаломщиком в Успенській церкві села Ізосименье Клинського повіту і прослужив у цьому храмі все життя. У 1912 році митрополит Московський Володимир (Богоявленський) висвятив його в сан диякона.

У листопаді 1929 року священик Успенської церкви був заарештований і засланий на три роки за невиконання хлібопоставок. Служити стало нікому, і в грудні храм було закрито. 31 березня 1930 року за клопотанням парафіян храм знову було відкрито, у ньому стали поперемінно служити священики із сусідніх парафій. 15 травня 1934 року церкву було знову закрито за несплату податків. У серпні того ж року парафіяни знову домоглися її відкриття.

8 листопада 1936 року єпископ Волоколамський Іоанн (Широков) висвятив диякона Феодора на священика до цього храму.

21 листопада 1937 року отця Феодора заарештували й ув’язнили в Таганській в’язниці в Москві. Під час допиту слідчий запитав його:

– З ким ви підтримуєте зв’язки і кого ви добре знаєте в районі?

– Я підтримував зв’язок зі священиком Грибівської церкви Василем Івановичем Колоколовим, нині заарештованим органами НКВС.

– У чому полягав зв’язок із зазначеною вами особою?

– Зв’язок мій із Колоколовим полягав у тому, що я часто звертався до нього за порадами щодо богослужінь.

– Вас заарештовано за контрреволюційну антирадянську діяльність, яку ви проводите серед навколишнього населення. Слідство вимагає ваших щирих свідчень по суті пред’явленого вам обвинувачення.

– У липні 1937 року з питання податкової політики я серед колгоспників говорив: “Радянська влада на нас накладає непосильні податки. Немає більше сил платити”. Інших розмов проти радянської влади серед громади віруючих я ніколи не вів і винним себе в цьому не визнаю.

1 грудня 1937 року трійка НКВС засудила отця Феодора до розстрілу. Священик Феодор Гусєв був розстріляний 4 грудня 1937 року і похований у безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.