...
Священномученик Даміан (Воскресенський), архієпископ Курський p1b02ovmtopl319h31eih185mj6v3
Житія святих,  Жовтень

Священномученик Даміан (Воскресенський), архієпископ Курський

Місяця жовтня на 21-й день

Архієпископ Курський Даміан, в миру Дмитро Воскресенський, народився в с. Брусове 1873 року у сім’ї священника. Він закінчив Курське духовне училище, потім духовну семінарію у 1894 р., після чого служив псаломником у Путивлі, а потім настоятелем церкви в с. Миколаївка Путивльського повіту. Тут у нього народилися один за одним два сини: Михайло та Андріан. Але невдовзі він втратив дружину. Молитви повернули о. Дмитру сили, і він вступив на навчання до Санкт-Петербурзької Духовної академії, одночасно навчався і в Археологічному інституті.
27 листопада 1904 року, в день святкування ікони Курської Корінної “Знамення”, він був пострижений у чернецтво з ім’ям Даміан. У 1905 р. завершив навчання в Академії і незабаром повернувся до Курської губернії, став доглядачем Старооскольського, а потім Обоянського духовних училищ. З 1911 року – ректор Смоленської духовної семінарії, зведений у сан архімандрита.
У липні 1918 року архімандрит Даміан був хіротонізований на єпископа Переяславського. Це була перша архієрейська хіротонія з благословення Патріарха Тихона. Владика Даміан не зміг бути байдужим до початків з перших днів радянської влади гонінь на Церкву, розправ над священнослужителями, закриття храмів, осквернення св. мощів. Він відкрито виступав на підтримку Патріарха Тихона та Матері-Церкви. Це не залишилося непоміченим владою. У вересні Володимирський ревтрибунал засудив його до позбавлення волі на весь час громадянської війни за зберігання “контрреволюційної літератури та рукописів…”.
Незабаром він був заарештований за опір вилученню церковного майна, а 23 лютого 1923 був висланий на 2 роки до Туркестану.
Повернувшись із заслання, послідовно займав Володимирську, Полтавську та Курську архієрейські кафедри. Будучи Курським Преосвященним, владика Даміан був зведений у сан архієпископа.
У Центрально-Чорноземній області владика Даміан організував розгалужену мережу громадсько-релігійної організації “Ревники Церкви”, яка вела боротьбу з насильством радянської влади проти Церкви. Багато священників взяли участь у діяльності цієї організації, де налічувалося понад 250 осіб.
26 грудня 1932 року архієпископ Даміан був судимий разом із групою своїх прихильників і засуджений до розстрілу, заміненого силкою на 10 років у Соловки. Звідти він уже не повернувся, а 3 листопада І937 року його розстріляли.
У 2000 році на Ювілейному Архієрейському Соборі Православної Церкви архієпископ Курський Даміан був зарахований до лику святих.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь священномученику Дамиану, архиепископу Курскому и Обоянскому, глас 4

От ю́ности Христа́ возлюби́л еси́, святи́телю Дамиа́не, к тебе́, я́ко ско́рому моли́твеннику и помо́щнику, ми́лостиво припа́даем и усе́рдно мо́лим: защити́ зе́млю Ру́сскую и спаси́ души́ на́ша.

Кондак священномученику Дамиану, архиепископу Курскому и Обоянскому, глас 3

Святи́тельскую благода́тию обле́кся еси́, Це́рковь святу́ю, я́ко Неве́сту Христо́ву, страданьями доблесне укрепля́л еси́. Моли́ о на́с Христа́ Бо́га, святи́телю Дамиа́не. Велича́ем тя́, святи́телю о́тче Дамиа́не, и чти́м святы́е страда́ния твоя́, я́же за Христа́ претерпе́л еси́.

Молитва священномученику Дамиану, архиепископу Курскому и Обоянскому

Святы́й новому́чениче, святи́телю Христо́в Дамиа́не! Ди́вный па́стырю и доблестный во́ине Христо́в! Ты́ все́ю душе́ю от ю́ности за́поведи Бо́жии возлюби́л еси́. Те́м же Госпо́дь яви́ тя́ прее́мника Апо́столом Свои́м. И во дни́ гоне́ния лю́таго на ве́ру Правосла́вную, я́ко и́стинный па́стырь, яви́лся еси́, кре́стный пу́ть с па́ствою свое́ю проше́д и та́ко вене́ц му́ченический восприя́л еси́, обре́тший благода́ть, моли́тися за ны́. И ны́не, о, хода́таю на́ш пред престо́лом Царя́ Сла́вы, испроси́ у Него́ ве́ру оте́ческую утверди́ти, Це́рковь Святу́ю от ересе́й и раско́лов огради́ти, ве́рных укрепи́ти, заблу́ждших обрати́ти, боля́щия исцели́ти, многострада́льное Оте́чество на́ше умири́ти и от враго́в сохрани́ти ненаве́тно. И моли́твами твои́ми изба́вимся от вся́кия беды́ и напа́сти, и та́ко на земли́ благоче́стно пожи́вше, жи́зни ве́чныя на Небеси́ сподо́бимся, иде́же вку́пе со все́ми Святы́ми просла́вим в Тро́ице сла́вимаго Бо́га Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку