...
Житія святих,  Листопад

Священномученик Авів, єпископ Некреський

Місяця листопада на 29-й день / травня на 7-й день

Священномученик Авів, єпископ Некреський, – один із тринадцяти святих сирійських (каппадокійських) отців, засновників грузинського чернецтва, які прийшли до Грузії у VI столітті. На прохання грузинського царя Парсмана VI (542–557) та католикоса Євлавія (552–560) прийняв сан єпископа та кафедру Некреську.

Перси, що захопили тим часом Кахетію (Східна Грузія), повсюдно насаджували вогнепоклонство. Єпископ Авів, здійснившись апостольської ревнощів, з хрестом у руках ходив містами та селами своєї єпархії і винищував скрізь грубі забобони, туша вогні в капищах зороастрійців. Дідойці та інші горяни Кахетії, що жили на лівому березі річки Алазані, зреклися вогнеслужіння і ввійшли через покаяння в лоно Церкви Христової. Святитель Авів звернув у християнство багатьох персів.

Перський сатрап, який жив у місті Рехі, стурбований успішною проповіддю святителя, наказав зв’язати його та доставити до нього. Як розповідає Імеретино-Абхазький католикос Арсеній Великий († 1390), автор опису мучеництва святого Авіва, святитель Авів дорогою в Рехи отримав лист і жезло від свого друга святого Симеона Стовпника Дивногорца, а також попрощався зі своїми сподвижниками – святим Зено Мгвімським. Представивши перед перським сатрапом, святитель Авів відмовився прийняти зороастризм, пристрасно викриваючи його в ідолопоклонстві. За наказом сатрапа святителя Авів зазнав бичування і страшних тортур, після чого він помер, побитий камінням у селищі Рехи, поблизу Горі. Тіло святого Авіва кинули на поживу диким звірам, але ні звірі, ні птахи, ні тління не торкнулися святих мощей. Братия Самтавійської обителі з честю поховали їх у своїй обителі.

Мощі святого, уславлені зціленнями, були пізніше, за правителя Картлі Степанозе (639–663), за бажанням католикоса Фавора перенесені з Самтавійської обителі до Мцхетського Самтаврського собору і покладено під престолом, де спочивають і нині під спудом.

Знайшли помилку