Священномученик Августин (Бєляєв), архієпископ Калузький p1b23j8640621gg69g3bbn1thn3
Житія святих,  Листопад

Священномученик Августин (Бєляєв), архієпископ Калузький

Місяця листопада на 10-й день

Священномученик Августин (в миру Олександр Олександрович Бєляєв) народився 1886 року в місті Камишин Саратовської губернії в багатодітній родині священика. Олександр з дитинства був благочестивим і виявляв любов до храму, до церковних служб. Закінчив Кінешемське духовне училище, Костромську духовну семінарію, а згодом Казанську духовну академію зі ступенем кандидата богослов’я, після закінчення якої викладав у пензенських чоловічих і жіночих навчальних закладах. У 1913 році Олександр одружився, мав у шлюбі двох доньок.

Після революції Олександр Олександрович був захисником Православ’я проти розкольників.

Наприкінці 1919 року він був заарештований за “участь у контрреволюційній діяльності Пензенського братства православних християн”, але через півроку звільнений за амністією. У 1920 році Олександр Олександрович овдовів, залишився з малолітніми дітьми, виховувати їх допомагала няня – неграмотна, але глибоко віруюча жінка.

28 серпня 1920 року Олександр Олександрович був висвячений у сан священика, служив у Різдвяному храмі міста Пензи. У 1922 році він із дітьми переїхав у місто Кінешму, там його звели в сан протоієрея. Подвижницьке служіння зробило отця Олександра відомим серед православних не тільки Кінешми, а й усієї єпархії.

Восени 1923 року протоієрея Олександра Бєляєва постригли в мантію з ім’ям Августин і хіротонізували на єпископа Іваново-Вознесенського, вікарія Володимирської єпархії.

В Іванові владика часто служив і після читання Євангелія завжди виголошував натхненну проповідь. Перед богослужіннями і після них його зустрічали і проводжали натовпи вірян. Багато обновленців під його впливом почали повертатися в православ’я.

Навесні 1926 року владику заарештували і вислали на три роки в Середню Азію, 1931 року знову заарештували за “протидію соввладі і Декларації митрополита Сергія (Страгородського)” і засудили на три роки концтабору в Ленінградській області.

Преосвященний Августин благодушно ніс хрест постійних поневірянь у в’язницях і засланнях. На співчуття оточуючих він спокійно відповідав: “Що ж тут дивного? Це наш шлях. Господь про це попереджав, а інакше ніколи не будеш із Христом”.

Після звільнення з 1934 року він єпископ Калузький і Боровський, 1936 року зведений у сан архієпископа.

20 вересня 1937 року владику Августина заарештували за звинуваченням у “контрреволюційній діяльності та керівництві нелегальною церковно-монархічною організацією”, а через 2 місяці виснажливих допитів засудили до розстрілу. 23 листопада 1937 року архієпископ Августин був розстріляний разом із групою духовенства і мирян у місті Калузі. Похований у спільній безвісній могилі.
Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.