Житія святих,  Листопад

Сповідник Іоанн Васильєв

Місяця листопада на 23-й день

Сповідник Іоанн Сергійович Васильєв народився 1869 року в селі Мартьяново Московської губернії в сім’ї робітника-слюсаря. З 1884 року він працював у харчевній крамниці фабрики Рябова, де згодом став прикажчиком. Після звільнення 1922 року відкрив свою торгівлю.

З 1919 року Іван Васильєв був церковним старостою Микільського храму в селі Бутурліно Серпуховського повіту Московської губернії. Настоятелем цієї церкви служив священик Костянтин Уаров.

У липні 1929 року в селі помер 18-річний комсомолець Аксьонов. На прохання батьків покійного отець Костянтин відспівав його, за що був звинувачений комсомольськими активістами села. 30 серпня 1929 року ОДПУ було заведено кримінальну справу стосовно священика Костянтина Уарова. Староста Іван Васильєв був звинувачений “у поширенні неправдивих чуток про невинність попа”. Хоча він навіть не був присутній на відспівуванні, його заарештували і засудили до висилки на три роки до Казахстану, а священик Костянтин Уаров був засуджений до 3 років концтаборів.

До місця заслання Іван Сергійович добирався етапом разом із кримінальниками протягом півроку. Там він, будучи вже літньою людиною, захворів на ревматизм ніг і не міг пересуватися. Жив він у землянці розміром 3,5 на 3,5 метра разом із двома засланцями. Помер сповідник Іоанн Васильєв 6 грудня 1932 року. Його поховали в безвісній могилі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 30 липня 2003 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.