Собор Волинських святих im1684
Житія святих,  Жовтень

Собор Волинських святих

Місяця жовтня на 10-й день

Святкування відбувається в спогад про визволення Почаївської лаври з уніатського полону та повернення в Православ’я 10 жовтня 1831 р.

Історія Православ’я на Волині багата іменами святих: святителів, князів, преподобних, праведних. Це св. блгв. Ярополк, князь Володимиро-Волинський (1086 р.; див. 22 Листопада / 5 грудня), прп. Стефан Печерський, єпископ Волинський (1094 р., див 27 квітня/10 травня), св. Амфілохій, єпископ Волинський, Печерський чудотворець (1122 р.; див. 10 /23 жовтня), прп. Федір, в чернецтві Феодосій, князь Острозький (1460 р.; див. 11 /24 серпня), св. прав. діва Юліана, княжна Ольшанська (1546 р.; див. 6 /19 липня), прп. Іов, у схимі Іоан, ігумен Почаївський (1651 р.; див. 28 серпня/10 вересня) і св. прмч. Макарій, архімандрит Овруцький (1678 р.; див. 7/20 жовтня). З цих святих тільки один прп. Іов спочиває на Волині, в лаврі Почаївської; та окрім цього, за переказами, прп. Стефан похований при своїй кафедрі, у Володимирі -Волинському. З інших святих угодників свт. Амфілохій і прп. Федір, наприклад, покояться в Києві в Дальніх печерах; там же, як відомо, спочивають і останки святої і блаженної Юліани Ольшанської.

До Собору Волинських святих насамперед треба віднести св. Ольгу (+ 969 р. ), яка так відома утихомиренням древлян, що жили, як нині відомо, в межах Волинської землі. За нею слідують: св. рівноапостольний князь Володимир, просвітитель Волині і засновник багатьох її міст і храмів; прп. Микола Святоша, кн. Чернігівський, який в 1099 р. був князем Луцького уділу на Волині, і окрім цього в різні часи княжив у Дорогобужі, Пересопниці (сучасна Рівненська обл.) і в інших місцях древньої Волинської землі. І дуже багато інших відвідували Волинську єпархію або для «нагляду і проповіді», або займалися влаштуванням Православної Церкви на Волині в смутні часи католицько-уніатського переслідування.

Тропaрь, глaсъ д7:

ПриспЁ дeнь свётлагw торжествA, лю1діи волhнстіи рaдуютсz, и3 съ ни1ми всS рyсскаz цRковь ликовствyетъ во pалмёхъ и3 пёніихъ, и3 пёснехъ д¦0вныхъ, днeсь бо, ћкwже с0лнце незаходи1мое, всёмъ возсіS пaмzть с™hхъ и3 бGомyжныхъ ўг0дникwвъ и3 чудотв0рцєвъ
волhнскихъ с™и1телz стефaна чyднагw, їерaрхwмъ волы6нскимъ первопрест0льника, и3 с™aгw бlговёрнагw kроп0лка, бlжeннагw страдaльца бGомyжнагw, и3 съ ни1ми ґмфіл0хіа, с™и1телz волhнскагw, и3 побэдон0снагw fе0дwра, nстр0жскагw кнsзz бGодаровaннагw, и3 прпdбнагw јwва почaевскагw приснобlжeннагw, и4хже мlтвами, гDи, зeмлю nтeческую нaшу въ правослaвіи и3 ми1ре ўтверди2, и3 сп7си2 всёхъ и3мyще кyпнw њ нaсъ мlтвенницу ўсeрдную, прес™yю м™рь свою2 бGор0дицу, бlгодaтне сіsющую въ цэльбон0снэй стопЁ своeй и3 чудотв0рнэй їкHнэ на горЁ почaевстэй и3 заступлeньми пр0чихъ ўг0дниковъ волhнскіz пaствы, їуліанjи, бlжeнныz дёвы nльшaнскіz, и3 с™aгw прпdбном§ника макaріа, ґрхімандрjта џвручскагw.

Кондaкъ, глaсъ и7:

И#збр†ннымъ чудотв0рцємъ и3 и3зр‰днымъ ўг0дникwмъ волhнскіz земли2, похвaльнаz восписyемъ вaмъ, с™jи: kроп0лче, стефaне, ґмфіл0хіе, fе0дwре, їуліaніе, јwве и3 макaріе, приснобlжeнніи! тёмъ ћкw и3мyщіи бlгодaть и3 млcть ў хrта бGа нaшегw, t всsкихъ нaсъ бёдъ свободи1те да вhну вaшею п0мощію и 3збавлsеміи, вопіeмъ вaмъ бlгодaрнэ: рaдуйтесz, преслaвніи ўг0дницы б9іи и3 земли2 волhнскіz ўкрашeніе.