Житія святих,  Травень

Собор святих Красноярської митрополії

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 29-й день

Собор святих Красноярської митрополії встановлено 2015 року, напередодні 155-річчя заснування Красноярської (Єнісейської) єпархії, нині митрополії. Днем святкування Собору встановлено 11 червня (29 травня), день пам’яті святителя Луки (Войно-Ясенецького). До складу Собору святих Красноярської митрополії наразі включено шістнадцять шанованих на Приєнісейській землі і канонізованих подвижників, основним місцем подвигу або поховання яких є єпархії, які входять до митрополії.

Історія Православ’я на Єнісеї налічує понад чотириста років. Тут прославилися благочестивими діяннями, прийняли мученицький і сповідницький подвиг за Христа багато шанованих Церквою святих. У складі Собору святих Красноярської митрополії є перший сибірський святий, мученик Василій Мангазейський († 1600), мощі якого перебувають у Свято-Троїцькому монастирі Туруханська, і праведний старець Даниїл Ачинський († 1843), котрий подвизався в селі Зерцали під Ачинськом і прийняв кончину в Єнісейську.

До Собору включено і святителів, які очолювали Красноярську єпархію та прийняли на цій землі страждання за віру в роки антирелігійних гонінь ХХ століття. Священносповідник Лука, архієпископ Сімферопольський († 1961) двічі в ХХ столітті був на засланні та території краю, а саме в 1923–1926 і 1940–1943 роках, а з грудня 1942-го до січня 1944 року був архієпископом Красноярським і Єнісейським та відроджував церковне життя на Єнісеї в роки війни. З історією Православ’я на Єнісеї в ХХ столітті пов’язане і життя священномученика Амфілохія (Скворцова, † 1937), який в 1925–1926 роках був єпископом Красноярським і Єнісейським та прийняв мученицьку кончину за віру в 1937 році в таборах під Маріїнськом.

На берегах Єнісея подвижницьки служили і пастирі, які загинули за віру у Христа під час Громадянської війни та в подільші роки і були прославлені в 2000 році в лику новомучеників, а саме протоієрей Євфимій Горячев  († 1937), ієреї Олександр Поліванов († 1919), Володимир Фокін († 1919), Димитрій Неровецький († 1919), Михаїл Вологодський († 1920), Михаїл Каргополов († 1919), Порфирій Фелонін († 1919), Стефан Семенченко († 1919) і Трофим Кузнєцов († 1919). До складу Собору включені також миряни, котрі в богоборчі часи прийняли мученицьку кончину в північних таборах Красноярського краю: мученики Петро Ігнатов  († 1941) і Стефан Наливайко († 1945).