Собор мучеників Холмських і Підляських p1akb1964k1pomv7jalq1g3d16k63
Житія святих,  Травень

Собор мучеників Холмських і Підляських

Місяця травня на 22-й день

У 2003 році автокефальна Православна Церква в Польщі прославила у лику святих нових мучеників. Коли, здавалося б, православ’я в цих землях майже знищене, православний світ стає свідком однієї зі значних подій у церковній історії – зарахування до лику святих мучеників Холмських і Підляських. За всю історію автокефальної Православної Церкви Польщі це друга канонізація святих, які жили та діяли під час автокефального буття Польської Православної Церкви.

У ХХ столітті Холмська і Підляська земля стала місцем особливого страждання, місцем Голгофи для православ’я, тут пролилася кров мучеників за святу православну віру.

Прославлення мучеників Холмських і Підляських – важлива подія не тільки в житті Польської Помісної Православної Церкви, яка зарахувала їх до лику святих, а й усього православ’я. Особливе значення має вона для українського православ’я, адже саме сини українського народу поповнили сонм святих. І тепер вони стали нашими небесними заступниками перед Престолом Всевишнього.

Рішення про причислення Мучеників Холмських і Підляських ХХ століття до лику святих Священний Собор єпископів автокефальної Православної Церкви Польщі ухвалив 20 березня 2003 р. у Любліні. До лику святих зараховано вісьмох осіб, які мученицьки померли на Холмщині та Підляшші в сорокових роках минулого століття. Це протопресвітер Василь Мартиш, прот. Павло Швайко з праведною Іоанною, о. Микола Голець, о. Лев Коробчук, о. Петро Огризенко, о. Сергій Захарчук, монах Ігнатій.

Засновано Собор святих мучеників Холмських і Підляських. У ньому імена тих, кого “знаємо, і тих, чиїх імен не знаємо, а відомі вони тільки Всемогутньому Богу”. Затверджено літургійні тексти та ікону нових святих. Святкування Собору святих мучеників Холмських і Підляських встановлено в першу неділю червня.

Тропарь Собору мучеников Холмских и Подляшских

Благослове́н еси́ Христе́ Бо́же на́ш, му́ченики земли́ Хо́лмския и Подляшския просла́вивый, гоне́ния жесто́кая и му́ки Тебе́ ра́ди претерпевшия, и си́ми в стране́ на́шей свято́е Правосла́вие утвердившия, и́х же моли́твами Го́споди, единомы́слие и братолю́бие в сердца́х на́ших утверди́, ми́ру умире́ние, Це́ркви утвержде́ние, и все́м грехо́в оставле́ние да́руя.

Кондак Собору мучеников Холмских и Подляшских

Любве́ Бо́жия сою́зом связавшеся, и кро́вию муче́ния украси́вшеся, Хо́лмския земли́ и Подляшския му́ченицы свя́ти, зло́бу челове́ческия не́нависти страда́ньми честны́ми разру́шили есте́, те́мже и ве́чную сла́ву насле́довасте. О на́с моли́теся ко Го́споду, дарова́ти все́м ве́лию и бога́тую ми́лость.