Житія святих,  Травень

Собор мучеників Холмських і Підляських

Перехідне святкування в неділю 19 травня або в першу неділю після 19 травня.

У 2003 році Польська Автокефальна Православна Церква прославила у лику святих нових мучеників. Відповідне рішення було прийняте Собором Єпископів ПАПЦ 20 березня 2003 року в Любліні. За всю її історію це друга канонізація святих, які жили та діяли під час автокефального буття Польської Православної Церкви.

У ХХ столітті Холмська і Підляська земля стала місцем особливого страждання, місцем Голгофи для Православ’я, тут пролилася кров мучеників за святу православну віру.

Прославлення мучеників Холмських і Підляських — важлива подія не тільки в житті Польської Помісної Православної Церкви, яка зарахувала їх до лику святих, а й всього Православ’я. Особливе значення має вона для українського Православ’я, адже саме сини українського народу поповнили сонм святих. І тепер вони стали нашими небесними заступниками перед Престолом Всевишнього.

Спочатку Собор святих мучеників Холмських і Підляських включав вісім осіб, які прийняли мученицьку кончину на Холмщині та Підляшші в 1940-х роках, а також Курського святителя Онуфрія (Гагалюка), преподобносповідника Леонтія (Стасевича) і тих, «чиїх імен не знаємо, а відомі вони тільки Всемогутньому Богу».

29 жовтня 2019 року Собор Єпископів Польської Православної Церкви причислив до лику святих тридцятьох мучеників, які постраждали 30 січня 1946 року біля села Старі Пухали, і ухвалив включити їхні імена до Собору мучеників Холмських і Підляських.

Нині до Собору входять:

Сщмч. Онуфрій (Гагалюк), архієп. Курський (+ 1938, пам’ять 19 травня).
Прмч. Ігнатій, монах (+ 1942)
Сщмч. Павло Швайк, прот., і його дружина Іоанна (+ 1943)
Сщмч. Сергій Захарчук, пресвітер (+ 1943)
Сщмч. Лев Коробчук, пресвітер (+ 1944; пам’ять 25 лютого)
Сщмч. Миколай Голець, пресвітер (+ 1944)
Сщмч. Петро Огризенко, пресвітер (+ 1944)
Сщмч. Василій Мартиш, протопр. (+ 1945)
Мчч. Старопухальські: Василь (Василій) Білевський, Олександр Бондарук, Михал (Михаїл) Бондарук, Лукаш (Лука) Хващевський, Олександр Дмитрук, Гжегож (Григорій) Дмитрук, Олексій Голонко, Василь (Василій) Григорук, Гжегож (Григорій) Григорук, Ян (Іоанн) Якимюк, Теодор (Феодор) Якимюк, Михал (Михаїл) Якуч, Ян (Іоанн) Ющук, Олександр Ющук; Пьотр (Петро) Кендиш, Влодзімеж (Володимир) Кот, Михал (Михаїл) Лашкевич, Гжегож (Григорій) Лавринович, Ян (Іоанн) Лавринович, Теодор (Феодор) Лукашук, Олександр Максимюк, Никифор Назарук, Михал (Михаїл) Ничипорук, Гжегож (Григорій) Петручук, Василь (Василій) Савчук, Теодор (Феодор) Семенюк, Миколай Шадейко, Влодзімєж (Володимир) Шевчук, Никифор Тадеушук, Ян (Іоанн) Тарасюк (+ 1946).
Преподобносповідник Леонтій (Стасевич), архімандрит (+ 1972)

Тропарь Собору мучеников Холмских и Подляшских

Благослове́н еси́ Христе́ Бо́же на́ш, му́ченики земли́ Хо́лмския и Подляшския просла́вивый, гоне́ния жесто́кая и му́ки Тебе́ ра́ди претерпевшия, и си́ми в стране́ на́шей свято́е Правосла́вие утвердившия, и́х же моли́твами Го́споди, единомы́слие и братолю́бие в сердца́х на́ших утверди́, ми́ру умире́ние, Це́ркви утвержде́ние, и все́м грехо́в оставле́ние да́руя.

Кондак Собору мучеников Холмских и Подляшских

Любве́ Бо́жия сою́зом связавшеся, и кро́вию муче́ния украси́вшеся, Хо́лмския земли́ и Подляшския му́ченицы свя́ти, зло́бу челове́ческия не́нависти страда́ньми честны́ми разру́шили есте́, те́мже и ве́чную сла́ву насле́довасте. О на́с моли́теся ко Го́споду, дарова́ти все́м ве́лию и бога́тую ми́лость.