Преподобна Харитина, княжна Литовська, що у Новгороді подвизалася p1cso92o8dpm51jbr1qek1umqgkn3
Житія святих,  Жовтень

Преподобна Харитина, княжна Литовська, що у Новгороді подвизалася

Місяця жовтня на 5-й день

Преподобна Харитина походила з княжого роду і змушена була з іншими знатними литовцями залишити свою батьківщину через колишні там смути. Переселившись на Русь, вона з юності вирішила присвятити себе Богові та прийняла постриг у Новгородському жіночому монастирі на честь святих апостолів Петра та Павла на Синичій горі. Після багатьох років подвижницького життя вона стала ігуменією цього монастиря, виявляючи образ смиренності, чистоти та суворої помірності, приховуючи від усіх свої духовні подвиги. Померла преподобна Харитина 5 жовтня 1281 р. Святі мощі її знаходилися під спудом у монастирській церкві, що згодом стала цвинтарною. Ось і все, що відомо про преподобну Харитину.

Преподобна Харитина є також небесною покровителькою Литви та литовського народу.

Тропарь преподобной Харитине Литовской, Новгородской, глас 2

От ю́ности твоея́ Бо́га все́м се́рдцем возлюби́ла еси́, Харити́но преподо́бная, по́двиги в ве́ре положи́ла еси́ за Христа́. Жениха́ твоего́, и в но́вое твое́ Оте́чество, зе́млю ру́сскую вселилась еси́, к Небе́сному Оте́честву на́с призыва́еши, моля́щи Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобной Харитине Литовской, Новгородской, глас 4

Оте́чество твое́ и ро́д оста́вив, Вели́каго Нова́града дости́гла еси́, во оби́тели и́ноческой многотру́дный по́двиг преподо́бнический подъя́ла еси́, а́нгельски на земле́ пожи́вше, мно́гим жена́м русским пу́ть ко спасе́нию показа́. Те́мже вси́ притека́юще к тебе́, зове́м: ра́дуйся, преподо́бная ма́ти на́ша Харити́но.

Молитва преподобной Харитине Литовской, Новгородской

О, преподо́бная и пресла́вная ма́ти Харити́но, неве́сто Жениха́ твоего́ Христа́, предста́тельница и храни́тельница Вели́каго Нова́града и земли́ Ру́сской. Услы́ши ны́, моля́щиися к тебе́, и я́коже попече́ние име́ла еси́ о оби́тели твое́й и и́ночествующих в не́й и мно́жество же́н ру́сских на пу́ть спасе́ния направила еси́, та́ко и ны́не помози́ на́м, просвети́ омраче́ние умо́в на́ших и к све́ту и́стинный ве́ры наста́ви наро́д росси́йский, наде́жду на Бо́га в душа́х на́ших укрепи́, любо́вь в сердца́х на́ших утверди́ и испроси́ на́м вре́мя на покая́ние.
Во дни́ вели́ких бе́д и скорбе́й страны́ на́шея бу́ди о на́с засту́пница, умоли́ Пречи́стую Ма́терь Го́спода, да спасе́т зе́млю ру́сскую от гла́да, от наше́ствия враго́в и междоусо́бныя бра́ни, от смертоно́сных я́зв и боле́зней, да укрепи́т ны́ в Правосла́вии, единомы́слии, братолю́бии и непоколеби́мем да́же до сме́рти испове́дании ве́ры Христо́вы, да научи́т ны́ послуша́нию Це́ркви Его́ Святе́й. О, приснопа́мятная ма́ти на́ша Харити́но, принеси́ за на́с гре́шных моли́твы твоя́ и разсе́янных ча́д Бо́жиих собери́ любо́вию твое́й, возжзи́ пла́мень моли́твы в сердца́х на́ших, да сла́вяще па́мять твою́, просла́вим Го́спода на́шего Иису́са Христа́ во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание преподобной Харитине Литовской, Новгородской

Ублажа́ем тя́, преподо́бная ма́ти Харити́но, и чти́м святу́ю па́мять твою́, наста́внице и́нокиням и собесе́днице а́нгелом.