...
Пророк Ілля Фесвитянин p1aoo8ms22skj6n81p4es5sm7k7
Житія святих,  Липень

Пророк Ілля Фесвитянин

Місяця липня на 20-й день

Один із найвидатніших пророків і перший незайманий Старого Заповіту. Він народився у Фесвії Галаадській у коліні Левіїному за 900 років до Різдва Христового. Коли народився Ілля, батькові його Соваку було видіння, що милостиві мужі розмовляли з немовлям, сповивали вогнем і годували полум’ям вогненним. З юних років він оселився в пустелі і жив у суворому подвигу посту і молитви. Покликаний на пророче служіння за царювання царя Ахава-ідолопоклонника, який поклонявся Ваалу (сонцю) і змушував народ єврейський робити те саме. Господь послав Іллю до Ахава і наказав передбачити йому, що якщо він і його народ не звернуться до істинного Бога, то його царство спіткає голод. Ахав не послухався пророка, і в країні настала посуха і великий голод. Під час голоду Ілля прожив рік у пустелі, куди йому ворони носили їжу, і понад два роки в однієї вдови в м. Сарепті. Через три з половиною роки Ілія повернувся в Ізраїльське царство і сказав цареві та всьому народу, що всі лиха ізраїльтян відбуваються через те, що вони забули істинного Бога і стали поклонятися ідолу Ваалу. Щоб довести хибність ізраїльтян, Ілля запропонував зробити два жертовники – один Ваалу, а інший – Богу, і сказав: “Принесемо жертви, і якщо вогонь із неба зійде на жертовник Ваала, значить, він істинний Бог, а якщо ні, то ідол” (див. 1Царів. 18:21-24). Спочатку зробили жертовник Ваалу, накидали дров, закололи бика, а жерці Ваала стали молитися своєму ідолу: “Ваале, Ваале, пошли нам з неба вогонь”. Але відповіді ніякої не було, і вогонь із неба на Ваалів жертовник не зійшов. Увечері Ілля зробив свій жертовник, поклав дрова, полив їх насамперед водою і став молитися Богу. Аж раптом з неба впав вогонь і спалив не тільки дрова і жертву, а й воду та каміння жертовника. Коли народ побачив це чудо, то прославив істинного Бога і знову в Нього увірував.

За свою полум’яну ревність про Славу Божу пророка Ілію було взято на небо живим у вогняній колісниці. Свідком цього дивовижного сходження був пророк Єлисей. Потім у Преображенні Господньому він з’явився разом із пророком Мойсеєм і постав перед Ісусом Христом, розмовляючи з ним на горі Фавор. За переказами Святої Церкви, пророк Ілля буде Предтечею Страшного Другого Пришестя Христа на землю і під час проповіді прийме тілесну смерть.

Св. пророку Іллі моляться про покривання християн останніх часів від спокуси антихриста, про заступництво в гоніннях, за часів голоду і повальних хвороб, у бідності та інших життєвих труднощах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь пророка Илии, глас 4

Во пло́ти А́нгел,/ проро́ков основа́ние,/ вторы́й Предте́ча прише́ствия Христо́ва Илия́ сла́вный,/ свы́ше посла́вый Елисе́еви благода́ть,/ неду́ги отгоня́ти/ и прокаже́нныя очища́ти,// те́мже и почита́ющим его́ то́чит исцеле́ния.

Кондак пророка Илии, глас 2

Проро́че и прови́дче вели́ких дел Бо́га на́шего,/ Илие́ великоимени́те,/ веща́нием твои́м уста́вивый водото́чныя о́блаки,// моли́ о нас еди́наго Человеколю́бца.

Тропaрь, глaсъ д7:

Во пл0ти ѓгGлъ, прbр0кwвъ њсновaніе, вторhй п®тeча пришeствіz хrт0ва, и3ліA слaвный, свhше послaвый є3ліссeеви бlгодaть, недyги tгонsти, и3 прокажє1нныz њчищaти: тёмже и3 почитaющымъ є3го2 т0читъ и3сцэлє1ніz.

Кондaкъ, глaсъ в7:

Прbр0че и3 прови1дче вели1кихъ дёлъ бGа нaшегw, и3ліE великоимени1те, вэщaніемъ твои1мъ ўстaвивый водотHчныz џблаки, моли2 њ нaсъ є3ди1наго чlвэколю1бца.

Ще в розробці