Преподобний Тит Печерський, колишній воїн, в Дальніх печерах p1e340d2r81me7k6c35qsu119i63
Житія святих,  Лютий

Преподобний Тит Печерський, колишній воїн, в Дальніх печерах

Місяця лютого на 27-й день / серпня на 28-й день – Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Дальніх печерах (прп. Феодосія) спочивають

Спочиває в Дальніх (Феодосієвих) печерах. У миру був воїном і в одній із битв був важко поранений у голову. Після одужання преподобний Тит прийшов подвизатися в Києво-Печерський монастир, де оплакував гріхи свої. Отримавши від Бога звістку про прощення, преподобний Тит радісно відійшов до Господа.

Тропарь преподобному Титу Печерскому, бывшему воину, глас 3

Во́инство тле́нное оста́вль,/ в нетле́нном ввоени́лся еси́ Христо́ви,/ и ору́жием Его́ кре́стным победи́в подзе́мных ефио́пов,/ побе́ды вене́ц от Христа́, Ти́те, сла́вно прия́л еси́,// Ему́же моли́ся дарова́ти нам мир и ве́лию ми́лость.

Кондак преподобному Титу Печерскому, бывшему воину, глас 6

Во́ина Христо́ва хра́браго,/ щито́м преподо́бия обло́жшагося/ и во́ев неви́димых кре́пко победи́вша,/ прииди́те, ве́рнии, восхва́лим,/ Ти́та крепкоду́шнаго и возопии́м:// прииди́, свя́те, к нам и никто́же озло́бит ны.

Тропaрь, глaсъ в7:

Вeліz вёры и3справлeніz, въ пещeрнэмъ затв0рэ, ћкw на водЁ ўпокоeніz, прпdбне n1тче кассіaне, рaдовалсz є3си2, nгнeмъ бо любвE бжcтвенныz распалaемъ, бдёніемъ и3мlтвою безстрaстіz дости1глъ є3си2 и3 kви1лсz є3си2 равноaгGльный на земли2, тогw2мlтвами, хrтE б9е, сп7си2 дyшы нaшz.

Кондaкъ, глaсъ ѕ7:

Пред8 всёми смирszсz и3 во всёмъ послушaніе, прирzжeнное постY, бlжeнне кассіaне, и3мёz, покори1лъ є3си2 г0рдыхъ бэсHвъ и3сповёдати ти2, ск0ль вельми2 боsтсz прпdбныхъ печeрскихъ, и4хже и3 до концA посрами1въ, всeльсz въ ли1цэ првdныхъ, съ ни1ми моли1сz њ всёхъ нaсъ.