Житія святих,  Травень

Преподобний Синесій Іркутський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 10-й день / червня на 10-й день — Собор Сибірських святих

Преподобний Синесій народився в місті Прилуках Полтавської єпархії в 1698 році. За деякими джерелами, навчався в Переяславській семінарії.

Прийняв чернецтво Синесій в одному із монастирів Київської єпархії. Коли святитель Софроній (Кристалевський) став настоятелем Олександро-Невської лаври, то на допомогу собі викликав до Петербурга свого друга Синесія, на той час вже ієромонаха, і поставив його будівничим Ново-Сергіївської пустині.

23 квітня 1754 року преподобний був призначений ігуменом Вознесенського монастиря в Іркутську. Як по всій країні, так і в Іркутську преподобний Синесій був вірним помічником і виконавцем усіх справ, які робив преосвященний Софроній. Він був членом консисторії, а отже помічником владики Софронія з управління єпархією. В архівах трапляються навіть укази від імені преосвященного Софронія, підписані рукою архімандрита Синесія: наприклад, дозвіл від 5 листопада 1766 року на освячення Манзурської Введенської церкви; про видачу нового святого антимінса; а також про призначення осіб для освячення храму.

Схиархімандрит Синесій помер 10 травня 1787 року, на вісімдесят дев’ятому році життя. Господь прославив блаженного Синесія нетлінням тіла і чудотворіннями.

Гріб з його нетлінними мощами був цілим до руйнування Вознесенського монастиря і перебував у каплиці навпроти вівтаря соборного монастирського храму й слугував предметом побожного шанування відвідувачів Іркутського Вознесенського монастиря. Ця каплиця була зведена над могилою Синесія.