Преподобний Михей Радонезький Mikhei Radonezhskij
Житія святих,  Травень

Преподобний Михей Радонезький

Місяця травня на 6-й день.

Святий Михей Радонезький був одним із перших учнів преподобного Сергія Радонезького, жив із ним в одній келії і під його керівництвом досяг духовної досконалості. За лагідність душі і чистоту серця преподобний Михей за життя удостоївся бути свідком явлення Божої Матері своєму великому наставнику.

Одного разу преподобний Сергій, звершивши молитовне правило, сів трохи відпочити, але раптом сказав учневі: “Не спи, чадо, ми матимемо дивовижне відвідування”. Ледве вимовив він ці слова, як був почутий голос: “Пречиста гряде”.

Раптово засяяло світло яскравіше за сонячне, преподобний Михей впав ниць на землю, і від страху він лежав ніби мертвий. Коли преподобний Сергій підняв свого учня, той запитав: “Скажи мені, отче, що це за дивовижне видіння? Від жаху душа моя ледь не розлучилася з тілом”. Тоді преподобний Сергій розповів своєму учневі про явлення Пресвятої Богородиці.

Святий Михей упокоївся до Бога 1385 року. Святкування пам’яті преподобного Михея відбувається 6/19 травня, мощі його спочивають під спудом у Троїце-Сергієвій Лаврі. 10 грудня 1734 року над місцем поховання преподобного Михея освячено церкву на честь явлення Пресвятої Богородиці зі святими Апостолами Петром та Іоанном Богословом преподобному Сергію Радонезькому.

Тропарь преподобного Михея Радонежского, ученика преподобного Сергия Радонежского, глас 4

Иго Господне на рамо взем,/ последовал еси Христови со учителем своим преподобным Сергием,/ с нимже и сподобился еси видети Пресвятую Богородицу./ И слышал еси пресладкий глас Ея,/ яко обещася неотступна быти места сего,/ но, о преподобне Михее,/ молися о чтущих святую память твою.

Кондак преподобного Михея Радонежского, ученика преподобного Сергия Радонежского, глас 8

Приидите, монашествующих собори и постников лицы,/ сошедшеся, похвалим блаженнаго Михея,/ спостника преподобнаго Сергия,/ с нимже предстоит Святей Троице/ и молится спастися душам нашим.