...
Преподобний Мартирій Зеленецький p1bb3ubo6e9c14ho1v2n1l9v19f63
Житія святих,  Листопад

Преподобний Мартирій Зеленецький

Місяця листопада на 11-й день

Преподобний Мартирій Зеленецький у десять років залишився сиротою. Тоді за виховання підлітка взявся священик Благовіщенського храму м. Великі Луки. Коли наставник Мартирія овдовів, то залишив парафіяльне служіння і прийняв чернецтво з ім’ям Боголеп у Великолуцькому Троїце-Сергієвому монастирі. З часом праведник також прийняв чернецтво в тій обителі. Сім років вчитель і учень трудились Господу в одній келії. Мартирій ніс послух келаря, скарбника, паламаря.

Якось у полудень він задрімав на дзвіниці. У видінні чернець побачив образ Пресвятої Богородиці «Одигітрія» на вогняному стовпі. Він із трепетом приклався до нього, а прокинувшись ще відчував цей жар на своєму чолі. Преподобний відчув особливе заступництво Богоматері після того, як важко хворий чернець Авраамій зцілився від своєї хвороби, відправившись, за порадою Мартирія, на поклоніння до чудо­творної Тихвінської ікони Божої Матері.

Гаряче помолившись Цариці Небесній, святий Мартирій покинув обитель для здійснення подвигу безмовності. Як пише сам преподобний у своїх записках, він «у тій пустелі прийняв <…> великі страхи від бісів, але <…> молився Богу, і біси були осоромлені». Отримавши відмову у благословенні на усамітнене життя, Мартирій вирішив відвідати святині Смоленська і повернутися до своєї обителі. Під час сну йому привиділись преподобні Авраамій і Єфрем Смоленські й зміцнили подвижника в бажанні слідувати обраному шляху. Потім святий відправився у Тихвінську обитель. Там він зустрів зціленого ченця Авраамія, який розповів Мартирію про потаємну пустелю, над якою йому було видіння сяючого Хреста Господнього. Отримавши цього разу благословення старця, преподобний Мартирій узяв із собою дві ікони — Живоначальної Трійці та Тихвінський образ Пресвятої Богородиці — і відправився у пустелю, прозвану Зелена, тому що вона височіла красивим зеленим островом серед лісистої драговини. Ні холод, ні нестатки, ні дикі звірі, ні підступи ворога не змогли похитнути рішучості преподоб­ного пройти випробування до кінця. Коли навколо Мартирія зібралося безліч бажаючих наслідувати його подвиг, зусиллями братії був поставлений храм в ім’я Живоначальної Трійці.

Одного разу в тонкому сні Матір Божа Сама явилася Мартирію у його келії. «Я дивився, не відриваючись, на Її святий лик, на очі, сповнені сліз, готових капнути на пречисте обличчя Її. Встав я від сну і був у жаху. Запалив свічку від лампади, щоб подивитися, чи не сидить Пречиста Діва на місці, де я бачив Її уві сні. Підійшов я до образа «Одигітрія» і переконався, що воістину постала мені Богородиця в тому образі, як зображена Вона на іконі моїй», — згадував преподобний.

Близько 1570 р. святий прийняв священний сан. А в 1595 р. цар Феодор Іоаннович дав монастирю жалувану грамоту, підтвердивши заснований преподобним монастир. За півтора року до смерті святий старець присвятив себе безмовності та молитві; викопавши своїми руками могилу і в ній поставивши труну, приходив сюди плакати і молитися. Перед смертю, причастившись Святих Христових Таїн, він дав братії благословення та зі словами «Мир усім православним» спочив у Господі 1 (14 за н. ст.) березня 1603 р.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Мартирию Зеленецкому, глас 2

От ю́ности, Богоблаже́нне, Христа́ возлюби́в,/ оте́чество оста́вил еси́/ и, всех мирски́х мяте́жей уклони́вся,/ в ти́хое приста́нище пречестны́я оби́тели Богома́терни дости́гл еси́;/ отню́дуже уве́дев непрохо́дную пусты́ню,/ крестови́дною заре́ю пока́занную,/ жела́тельне ю́ обре́л еси́,/ и, в ней всели́вся,/ и́ночествующих собра́л еси́,/ и сих уче́ньми свои́ми, я́ко ле́ствицею восхо́дною на Не́бо,/ трудолю́бно тща́лся еси́ возводи́ти к Бо́гу,/ Ему́же моли́ся, Богому́дре Марти́рие,// дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак преподобному Мартирию Зеленецкому, глас 8

Оте́чества, преподо́бне, и всего́ мирска́го мяте́жа уклони́тися возжеле́л еси́,/ и, в пусты́ню всели́вся,/ та́мо во блаже́ннем безмо́лвии жесто́кое житие́ показа́л еси́,/ и ча́да послуша́ния и смире́ния в нем возрасти́л еси́./ Сего́ ра́ди, дерзнове́ние стяжа́в ко Святе́й Тро́ице,/ е́же моли́тися, Богоблаже́нне, о нас, ча́дех свои́х, и́хже собра́л еси́,/ и о всех правове́рных, да зове́м ти:// ра́дуйся, о́тче Марти́рие, безмо́лвия пусты́ннаго люби́тель.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку