Преподобний Лонгін і Іоан Ярензькі p1anmuj82lbdsp8aureupv11r84
Житія святих,  Жовтень

Преподобний Лонгін і Іоан Ярензькі

Місяця жовтня на 16-й день.

Преподобні Іоанн і Лонгін Ярензькі жили в XVI столітті. Вони були ченцями Соловецького Спасо-Преображенського монастиря в той час, коли ігуменом обителі був святий Филип (згодом митрополит Московський). Під керівництвом святого Филипа преподобні Іоанн і Лонгін звершували подвиг суворого посту і молитви, у всьому виконували волю ігумена і поступово зростали в духовному житті.

1561 року преподобні Іоанн і Лонгін вирушили в монастирських справах у Тверську землю. На зворотному шляху на Білому морі їх застала буря, судно було розбите, і святі Іоанн і Лонгін потонули. Через деякий час тіла святих були знайдені нетлінними за 120 верст від обителі, в гирлі річки Соснівки, і їх було покладено в каплиці в ім’я святителя і чудотворця Миколая в с. Ярензі. Незабаром чудесні знамення підтвердили святість преподобних Іоанна і Лонгіна, біля чесних мощей яких хворі отримували зцілення. Згодом на місці поховання святих ченців виник монастир.

1625 року чернець Ярензької обителі Ілля Телов повідомив святішому патріарху Філарету про чудеса, що відбувалися біля гробниці святих Іоанна і Лонгіна. Свідоцтва про чудесні зцілення були ретельно досліджені та підтверджені. 2 липня 1638 року святі мощі було перенесено в новозбудований храм обителі. На честь цієї події пам’ять святим Іоанну і Лонгіну Яренгським було встановлено 3 липня.

Тропарь преподобным Иоанну и Лонгину, Яренгским, глас 8

Я́ко зве́зды многосве́тлыя, от ю́ности возсия́вше,/ освети́ли есте́ сердца́ ве́рных пренесе́нием честны́х моще́й ва́ших,/ доброде́тельми чуде́с ва́ших, во пло́ти я́ко бо А́нгели на земли́, показа́стеся,/ поще́нием насажде́ни бы́сте, я́ко дре́во при вода́х воздержа́ния,/ напое́ни струя́ми слез ва́ших, и скве́рну омы́сте,/ сего́ ра́ди яви́стеся прия́телище Бо́жия Ду́ха, Иоа́нне и Ло́нгине,// моли́те Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобным Иоанну и Лонгину, Яренгским, глас 8

Яви́стеся свети́льницы всесве́тлии, во пло́ти а́нгели,/ я́ко Живота́ дре́во ра́йское,/ поще́нием, и бде́нием, и ве́рою возраща́еми, процвели́ есте́./ Моли́твами свои́ми Небе́сную благода́ть прие́мше,/ вра́чеве же кре́пцыи я́вльшеся,/ исцеля́ете неду́жныя и ду́ши с ве́рою прибега́ющих к ра́це моще́й ва́ших,/ чудотво́рцы сла́внии, Иоа́нне и Ло́нгине,/ сего́ ра́ди вси ве́рою и любо́вию вопие́м:// ра́дуйтеся, помо́рстей стране́ похвало́ и утвержде́ние.