Преподобний Корнилій Палеостровський, Олонецький, ігумен p18mj7p04i7e41eu81rjkdg1dhd3
Житія святих,  Травень

Преподобний Корнилій Палеостровський, Олонецький, ігумен

Місяця травня на 19-й день

Преподобний Корнилій, ігумен Палеостровський, Олонецький народився в Пскові. Прийняв чернечий постриг у зрілому віці і спочатку проходив чернечі подвиги у Валаамському монастирі. Потім через Фінляндію він пройшов до Білого моря і просвіщав там язичників, не раз наражаючись на смертельну небезпеку. Деякий час преподобний Корнилій мандрував монастирями і пустелями, збираючи безцінний досвід пустельножительства серед смиренних пустельників і подвижників.

Наприкінці XIV століття, після завершення своїх багатокорисних мандрівок, він вирушив на Онезьке озеро в пошуках відокремленого місця для життя в мовчанні та молитві. Краса місця розташування і безлюдність Онезького острова Палей (Вспальє) привернули відлюдника, і він оселився тут, збудувавши собі невелику келію. Богомислення і молитовний подвиг стали основою його усамітненого життя.

Незабаром звістка про благочестиве життя преподобного Корнилія поширилася околицями. І, незважаючи на відокремленість острова, до нього стали приходити численні відвідувачі, які шукали в нього духовної допомоги та настанов. Деякі з них просили святого подвижника дозволити їм оселитися на острові для відлюдницького життя. Преподобний Корнилій з радістю приймав їх, допомагав їм будувати келії, а потім разом із ними побудував церкву на честь Різдва Пресвятої Богородиці та трапезний храм на честь святого пророка Іллі. Так було покладено початок Палеостровському монастирю.

Не полишаючи своїх обов’язків з управління створеною ним обителлю, угодник Божий часто віддалявся для усамітненої молитви в печеру, розташовану на тому ж острові біля підніжжя гори. Молитовний подвиг преподобного Корнилія посилювався носінням важких залізних вериг і суворим постом. Одного разу під час нічної молитви святий ігумен удостоївся видіння Господа Іісуса Христа, Який з’явився йому з хрестом у руках і благословив його й обитель. Утішений настільки солодким видіннями, преподобний Корнилій залишив настоятелем обителі свого улюбленого учня преподобного Авраамія (пам’ять 21 серпня/3 вересня) і віддалився в затвор у печеру, де перебував до самої смерті.

Преподобний Корнилій помер близько 1420 року в похилому віці і був похований на місці свого затворницького подвигу. Ще за життя преподобного ігумена Авраамія (помер у 2-й половині XV століття) Господь прославив нетлінням тіло першозасновника обителі преподобного Корнилія. Преподобний Авраамій з братією урочисто перенесли чесні мощі свого вчителя з печери і поклали під спудом у соборному храмі на честь Різдва Пресвятої Богородиці.

Тропарь преподобному Корнилию, игумену Палеостровскому, глас 5

От ю́ности, прему́дре, приле́жно подвиза́вся,/ от Бо́га наставля́емь,/ оте́чество свое́ оста́вль – град Псков,/ и всели́ся в пусты́ню,/ во ото́це вели́каго е́зера Оне́га,/ и́ноки собра́ му́дре/ и извеще́нием Свята́го Ду́ха оби́тель согради́/ и храм созда́ Пресвяте́й Богоро́дице/ в похвалу́ Рождества́ Ея́,/ струя́ми же слез твои́х/ безпло́тныя враги́ погрузи́л еси́/ и жития́ твоего́ целому́дрием со а́нгельскими ли́ки совокупи́ся,/ преподо́бне о́тче Корни́лие,/ с ни́миже Христа́ Бо́га моли́// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Корнилию, игумену Палеостровскому, глас 3

Я́ко А́нгел во пло́ти, на земли́ показа́ся,/ поще́нием насажде́н быв, преподо́бне о́тче Корни́лие,/ наста́вник и́ноком мно́гим был еси́,/ сего́ ра́ди вопие́м ти:// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва преподобному Корнилию, игумену Палеостровскому

О, преподо́бне о́тче наш Корни́лие, вели́кий уго́дниче Бо́жий и ско́рый в беда́х предста́телю! Не забу́ди, я́коже обеща́лся еси́, посеща́ти нас, чад свои́х; а́ще бо те́лом от нас и отше́л еси́, но ду́хом с на́ми пребыва́еши. Мо́лимся у́бо тебе́, о преподо́бне о́тче Корни́лие, бу́ди предста́тель за ны, гре́шныя рабы́ своя́, ко Го́споду Иису́су Христу́ и Пречи́стей Его́ Богома́тери, Влады́чице на́шей Богоро́дице, да изба́вимся от гла́да, губи́тельства, тру́са, пото́па, огня́ и меча́, от наше́ствия иноплеме́нных и междоусо́бныя бра́ни, от напра́сныя сме́рти и от всех враго́в ви́димых и неви́димых. О преподо́бне о́тче Корни́лие! Услы́ши нас, гре́шных рабо́в свои́х, моля́щихся тебе́, изря́днее же в час сей со слеза́ми припа́дающих к тебе́: не отри́ни нас от своего́ заступле́ния: а́ще бо и гре́шнии есмы́, но с ве́рою притека́ем к честно́му твоему́ гро́бу и с любо́вию облобыза́юще честну́ю твою́ ико́ну, уми́льно зове́м: приими́ от нас, недосто́йных, моли́тву сию́, я́ко кади́ло благово́нное, я́ко же́ртву благоприя́тну, и умерщвле́нныя на́ша ду́ши злы́ми де́лы и по́мыслы оживи́, преподо́бне, и просвети́ на́ша о́чи серде́чныя, я́коже и деви́це Ага́фии исцели́л еси́ десно́е о́ко, и зре́ти сотвори́л, и Бори́су стра́ждущему во сне яви́лся еси́, и, от разслабле́ния здра́ва соде́лавши, во и́ноческий о́браз приве́л еси́ его́, та́кожде и нас, содержи́мых у́зами вра́жиими, и́миже связа́ нас зло́е на́ше произволе́ние, исто́ргни из глубины́ прегреше́ний на́ших и к пути́ покая́ния наста́ви, и от се́ти диа́воли разреши́ ми́лостивным свои́м предста́тельством. Ами́нь.