...
Преподобний Іосиф, єпископ Алавердський p1at61pbq71v4o1cntjd0115scb43
Житія святих,  Травень

Преподобний Іосиф, єпископ Алавердський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 7-й день / вересня на 15-й день

Преподобний Іосиф, єпископ Алавердський, був одном із тринадцяти святих сирійських (каппадокійських) отців, засновників грузинського чернецтва (памʼять 7 травня). Він, як «цвіт жаданої цнотливості», з ранніх років обрав чернечий жереб. Прийшовши до Грузії зі своїм учителем, святим Іоанном Зедазнійським, святий Іосиф оселився в Кахетії в безлюдному і безплідному Алавердському степу. Тут він почав свої аскетичні подвиги. Духовна сила його була така велика, що його не чіпали навіть дикі звірі, а степові лані приходили до нього і годували його своїм молоком. Один із кахетинських вельмож під час полювання опинився в Алавердському степу і був так вражений, побачивши преподобного Іосифа, який стояв на молитві, що залишився з ним.

Чутка про постриг цього вельможі і про святе життя преподобного Іосифа поширилася Кахетією. В Алавердський степ до святого Іосифа стали стікатися ревнителі благочестя і подвижницького життя. Так виникла обитель та було споруджено храм на честь святого великомученика Георгія.

Обраний настоятелем обителі, святий Іосиф з отцівською любовʼю дбав про братію монастиря і про духовне просвітництво Кахетії. Язичницькі забобони ще не були викорінені, і святий Іосиф з хрестом у руках часто залишав монастирське усамітнення і вирушав на проповідь Слова Божого. Народ кахетинський, бачачи святе і непорочне життя преподобного Іосифа та його щире бажання послужити їм, охоче й радо приймав Євангельське вчення, залишав своє невірʼя і язичницькі звичаї.

Святий Іосиф склав катехізис (втрачений у XVI столітті), за яким навчав ввірену йому паству. Завершивши під кінець життя своє високе служіння, преподобний зачинився в тісній келії для повної безмовності. У 570 році настала мирна і блаженна його кончина. Преподобний Іосиф був похований у храмі святого великомученика Георгія в Алаверді. У IX столітті на місці колишнього храму було споруджено величний Алавердський собор, де ліворуч від вівтаря, біля північної стіни, під спудом спочиває тіло святого Іосифа.