Преподобний Іоанн, єпископ Готфський p1ecnj9sf6tbr3ds1ibo9022i67
Житія святих,  Травень

Преподобний Іоанн, єпископ Готфський

Місяця травня на 19-й день / червня на 26-й день

Преподобний Іоанн, єпископ Готфський, жив у VIII столітті. Майбутній святитель походив із Тавроскіфії (в Криму), син благочестивих батьків Льва і Фотини. Іоанн з дитинства був присвячений на служіння Богу, тому що народився за старанною молитвою своїх батьків і з юності подвизався в чернецтві.

У 754 році православні в Готфії обрали Іоанна на єпископа. Але не відразу прийняв сан преподобний, а обійшов усі святі місця. Повернувшись, він вирушив у Грузію (Іверію), що збереглася від поширення іконоборчої єресі, де був хіротонізований.

780 року, за імператриці Ірини, послав Константинопольському патріарху Павлу сувій із викладом віри (виписки зі Старого і Нового Завітів про шанування ікон). Після видалення Павла (у серпні 784 року) з дозволу імператриці Ірини приходив до Константинополя у справах церковних, брав участь у Нікейському Соборі, який відновив іконошанування. Після повернення єпископ Іоанн знайшов, що хазари зайняли своїм гарнізоном Дорі, головне місто його єпархії. Іоанн переконав володаря Готфії вигнати хозар. Але каган хазарський знову оволодів цим місцем, багатьох стратив, а Іоанна віддав під варту. Вірні допомогли єпископу втекти за море, в Амастриду. Через чотири роки, почувши про смерть хазарського володаря, святитель сказав: “Через 40 днів я піду судитися з ним перед Христом Спасителем”. Дійсно, через 40 днів, 26 червня святитель помер, це сталося в той час, коли він звертався з повчанням до народу, 790 року. З честю його проводжав “з фіміамами і свічками до самого корабля” Амастридський єпископ Георгій, і тіло його 29 липня доставили в Готфію, в монастир Парфеніт, що розташований у Криму біля підніжжя гори Аю-Даг, де колись жив святитель біля збудованого ним великого храму в ім’я святих апостолів Петра і Павла. Про це свідчить напис на камені, знайденому на південному березі Криму: “Цей всечесний і Божественний храм святих славних всехвальних і першоверховних апостолів Петра і Павла був побудований із заснування в давні часи іже у святих отцем нашим архієпископом міста і всієї Готфії Іоанном сповідником”. Пам’ять святителя Іоанна святкується також 26 червня/9 липня.