Житія святих,  Травень

Преподобномучениця Єлена (Коробкова)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 25-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне)

Преподобномучениця Єлена народилася 1879 року в селі Малєєво Волоколамського повіту Московської губернії в сім’ї селянина Петра Коробкова, який згодом служив прикажчиком в англійському магазині в Санкт-Петербурзі, і у Хрещенні була наречена Єлизаветою. Батько помер, коли Єлизаветі було чотирнадцять років, і вона жила в селі з матір’ю. До цього часу Єлизавета закінчила сільську школу, і, коли їй виповнилося двадцять чотири роки, вона вступила до одного із монастирів Московської губернії, де перебувала до його закриття під час гонінь на Православну Церкву; тут вона прийняла чернечий постриг з ім’ям Єлена.

Після закриття монастиря вона оселилася при Троїцькій церкві в місті Сходня Солнєчногорського району Московської області, де співала на кліросі та займалася рукоділлям, заробляючи на життя шиттям ковдр.

У 1937 році стали заарештовувати не лише священнослужителів, а й активних парафіян. Разом з такою групою парафіян була заарештована і черниця Єлена. У довідці на арешт їй ставилося за провину, що вона «поширює серед вірян церковну літературу, так звані духовні Троїцькі листки… церковно контрреволюційно налаштована і досі своєї контрреволюційної церковної діяльності не кидає».

Черницю Олену заарештували 29 жовтня 1937 року й ув’язнили в камері при районному відділенні НКВС у Солнєчногорську. На допиті слідчий запитав її:

— Ви, будучи знайомі з церковниками… і черницями, один у одного збиралися, обговорювали проти радянської влади питання, вели контрреволюційну діяльність?

— Бувати я бувала у вірян і церковників, — відповіла черниця, — але питань проти радянської влади ми не обговорювали, і контрреволюційної діяльності я не вела.

На цьому допити було закінчено, і черницю Єлену перевели до Таганської в’язниці в Москві; 15 листопада 1937 року трійка при Управлінні НКВС у Московській області засудила її до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Черниця Єлена (Коробкова) померла в ув’язненні 7 червня 1938 року і була похована в безвісній могилі.