Преподобномучениця Рафаїла схимонахиня p1b8jlirlh1uctd3f16nt13i81eo3
Житія святих,  Лютий

Преподобномучениця Рафаїла схимонахиня

Місяця лютого на 4-й день

Преподобномучениця Рафаїла народилася 1887 року в селі Вілятове Новогрудського повіту Мінської губернії в сім’ї селянина Архипа Вишнякова, і при хрещенні її назвали Мариною. Коли їй виповнилося дев’ятнадцять років, вона вступила до жіночого монастиря в Гродненській губернії; під час Першої світової війни монастир евакуювали в глиб Росії, і Марина оселилася в Спасо-Влахернському монастирі Московської губернії. Невідомо, коли вона прийняла чернечий постриг, але вже за часів гонінь при радянській владі її постригли в схиму з ім’ям Рафаїла. Певного місця проживання вона не мала, живучи подовгу у вірян і в черниць.
21 січня 1938 року схимонахиня Рафаїла була заарештована разом із великою групою ченців Троїце-Сергієвої Лаври і вірян, і її ув’язнено в Бутирську в’язницю в Москві. Того ж дня слідчий допитав схимонахиню. Перше, що цікавило слідчого, – де і на які кошти вона живе. Схимонахиня Рафаїла відповіла, що певного місця проживання не має і живе на пожертвування. Слідчий зажадав розповісти, у кого вона зупинялася, живучи в Москві, – схимонахиня відповіла, що на це запитання відповідати не буде.
Під час арешту співробітники НКВС сфотографували її в схимніцькому вбранні, яке вони визнали достатнім доказом її злочинної діяльності, і слідчий не став у неї допитуватися, чи визнає вона себе винною.
Викликані для допиту чергові свідки показали, що схимонахиня Рафаїла вороже налаштована проти радянської влади, що вона весь час відвідує святі місця і проводить велику антирадянську роботу, що схимонахиня говорила, що це Бог, караючи за гріхи народу, послав йому безбожну владу, але Він змилується – буде війна, вогнем очиститься ця влада антихристова; свідки показали також, що схимонахиня займається пророкуваннями, доводячи неминучу загибель радянської влади. Схимонахиня Рафаїла “проживає нелегально без паспорта, ходить по московських церквах… поширює… чутки… про нібито існуюче в СРСР гоніння на релігію, духовенство, ченців, віруючих. Так, вона в церкві Знамення біля Хрестовської Застави говорила, що радянська влада – це влада антихриста, влаштовує гоніння на релігію, ламає святині, а духовенство і ченців безневинно заарештовує і висилає у віддалені місця Росії, де їх піддають тортурам”. Під час голосування до Верховної Ради вона своїм шанувальникам говорила: “Не ходіть голосувати за антихристів, які тільки й знають руйнувати православну віру”.
14 лютого 1938 року трійка НКВС засудила схимонахиню Рафаїлу до розстрілу. Схимонахиня Рафаїла (Вишнякова) була розстріляна 17 лютого 1938 року і похована в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.