Житія святих,  Лютий

Преподобномучениця Параскева Макарова, послушниця

Місяця лютого на 22-й день

Преподобномучениця Параскева народилася 1878 року в селі Макарове Волоколамського повіту Московської губернії в сім’ї Косми Макарова, який, крім селянського господарства, мав невелику торгівлю в Москві та в селі. Після його смерті 1907 року сім’я залишила торгівлю і стала займатися тільки селянством. Параскева закінчила сільську школу і 1903 року оселилася в одному з жіночих монастирів Калузької губернії, де трудилася до закриття обителі 1925 року. Після цього вона деякий час жила в Москві, а 1929 року виїхала на батьківщину в Макарове.
Параскева МакароваУ жовтні 1937 року Макарівська сільрада на вимогу співробітників НКВС видала довідку на послушницю Параскеву, в якій писали, що вона “має тісний зв’язок із попами та іншими церковниками, бере участь у виносі небіжчиків і своїм співом збирає до померлого натовпи людей”.
9 лютого 1938 року співробітники НКВС заарештували послушницю Параскеву, її ув’язнили у волоколамській в’язниці, а через два дні допитали.
– Вас заарештовано за контрреволюційну агітацію, слідство вимагає від вас щирих свідчень.
– У справі контрреволюційної агітації сказати нічого не можу, контрреволюційну агітацію серед колгоспників не проводила.
– Обвинувачена Макарова, слідство має у своєму розпорядженні матеріал, що ви серед колгоспників висловлювали невдоволення наявним ладом, і категорично пропонує дати щирі свідчення щодо суті пред’явленого вам обвинувачення.
– Щирі свідчення я давати відмовляюся, оскільки ніякої агітації не проводила і винною себе ні в чому не визнаю.
На цьому допити було закінчено. Того самого дня слідчий допитав свідків – селян з того самого села, що й послушниця; вони підписали протоколи зі свідченнями, в яких слідчий написав, що послушниця на Трійцю в 1937 році вмовляла селян піти замість роботи до церкви, кажучи водночас, що “хоча більшовики церкву і зневажають, а все ж таки Бог є і буде, а влада радянська скоро злетить”. Також і на свято Успіння 1937 року вона повела жінок до церкви, внаслідок чого було зірвано польові роботи, а вона ще й сказала: “Що працювати в колгоспі? Все одно вам отримувати буде нічого, давайте краще молитися Богу, це буде краще, Бог подасть скоріше, всі будете ситі”.
15 лютого слідство було закінчено, і 25 лютого трійка НКВС засудила послушницю Параскеву до розстрілу, після чого її було перевезено до Таганської в’язниці в Москві. Послушницю Параскеву Макарову розстріляли 7 березня 1938 року, її поховали в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку