Преподобномучениця Гермогена (Кадомцева), черниця p1dul4gqii10oe1h4id371ag7ara3
Житія святих,  Травень

Преподобномучениця Гермогена (Кадомцева), черниця

Місяця травня на 28-й день

Преподобномучениця Гермогена народилася 4 грудня 1870 року в селі Мокрий Мічкасс Нижньо-Ломовського повіту Пензенської губернії в сім’ї селянина Капітона Кадомцева, а під час хрещення була наречена Варварою. У 1885 році вона вступила в Нижньо-Ломовський Успенський монастир, що знаходився в місті Нижньому Ломові. Монастир виник у середині ХIХ століття; спочатку на цьому місці була богадільня, потім чернеча громада, а з 1880 року – гуртожитковий монастир, кошти для благоустрою якого дав місцевий купець Волков. Тут Варвара була пострижена в мантію з ім’ям Гермогена і подвизалася до закриття монастиря під час безбожних гонінь на початку 1920-х років. Після закриття обителі вона оселилася в місті й тривалий час заробляла на життя пранням білизни, миттям підлог та іншими хатніми роботами, а потім переїхала жити в рідне село.
У 1930 році черниця Гермогена поїхала до Москви і вступила в прислуги; з 1931 року вона стала працювати прибиральницею в храмі Спаса Преображення в селі Богородському в Москві, де вона і трудилася до найжорстокіших гонінь на Російську Православну Церкву в 1937 році.
Черниця Гермогена була заарештована 5 жовтня 1937 року і ув’язнена в Бутирську в’язницю. Під час обшуку в неї було вилучено книгу протоієрея Іоанна Кронштадтського “Моє життя у Христі”, параман, дві скуфії, постригальний хрест, дві вервиці, п’ятдесят один металевий і чотири дерев’яних хрестики та дерев’яний складень. Усі ці предмети, “як такі, що не становлять цінності для слідства”, 14 жовтня були знищені співробітниками НКВС.
Допитані слідчими свідки засвідчили, що черниця Гермогена говорила, що за царату жити було краще, ніж за радянської влади, що радянська влада неправильно розкуркулила її братів, вона влаштовує гоніння на Церкву, храми закривають, священників заарештовують і відправляють на заслання, крім того, вона розповсюджувала контрреволюційні провокаційні чутки про нібито наявний у СРСР голод.
Того ж місяця слідство було закінчено і в обвинувальному висновку слідчий написав, що слідство було розпочато на підставі відомостей, які надійшли в НКВС, що “група антирадянськи налаштованого чернецтва в особі Кадомцевої та інших, будучи вороже налаштована по відношенню до радянської влади, серед оточуючих проводить систематичну антирадянську агітацію, поширює різні контрреволюційні провокаційні чутки про нібито наявне в СРСР гоніння на релігію і духовенство та швидку загибель радянської влади…”
11 листопада 1937 року трійка НКВС засудила черницю Гермогену до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Черниця Гермогена (Кадомцева) померла в Онеглазі 10 червня 1942 року і була похована в безвісній могилі. Пам’ять преподобномучениці Гермогени звершується 28 травня (10 червня).