...
Житія святих,  Травень

Преподобномучениця Гермогена (Кадомцева)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 28-й день / у неділю, найближчу до 25 січня, — Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської (перехідне) / жовтня на 19-й день — Собор святих Архангельської митрополії

Преподобномучениця Гермогена народилася 4 грудня 1870 року в селі Мокрий Мічкасс Нижньо-Ломовського повіту Пензенської губернії в сім’ї селянина Капітона Кадомцева, а в Хрещенні була наречена Варварою. У 1885 році вона вступила до Нижньо-Ломовського Успенського монастиря, що знаходився в місті Нижньому Ломові. Монастир виник у середині ХIХ століття; спочатку на цьому місці була богадільня, потім чернеча громада, а з 1880 року там був спільножительний монастир, кошти для благоустрою якого дав місцевий купець Волков. Тут Варвара була пострижена в мантію з ім’ям Гермогена і подвизалася до закриття монастиря під час безбожних гонінь на початку 1920-х років. Після закриття обителі вона оселилася в місті й тривалий час заробляла на життя пранням білизни, миттям підлог та іншими хатніми роботами, а потім переїхала жити до рідного села.

У 1930 році черниця Гермогена поїхала до Москви і найнялася прислугою; з 1931 року вона стала працювати прибиральницею в храмі Спаса Преображення в селі Богородському в Москві, де й трудилася до найжорстокіших гонінь на Православну Церкву в 1937 році.

Черниця Гермогена була заарештована 5 жовтня 1937 року і ув’язнена в Бутирській в’язниці. Під час обшуку у неї було вилучено книгу протоієрея Іоанна Кронштадтського “Моє життя у Христі”, параман, дві скуфії, постригальний хрест, дві вервиці, п’ятдесят один металевий і чотири дерев’яних хрестики та дерев’яний складень. Усі ці предмети, “як такі, що не становлять цінності для слідства”, 14 жовтня були знищені співробітниками НКВС.

Допитані слідчими свідки засвідчили, що черниця Гермогена говорила, що за царської влади жити було краще, ніж за радянської влади, що радянська влада неправильно розкуркулила її братів, вона влаштовує гоніння на Церкву, храми закривають, священників заарештовують і відправляють на заслання; крім того, вона розповсюджувала “контрреволюційні провокаційні чутки” про наявний у СРСР голод.

Того ж місяця слідство було закінчено і в обвинувальному висновку слідчий написав, що слідство було розпочато на підставі відомостей, які надійшли до НКВС, що “група антирадянськи налаштованого чернецтва в особі Кадомцевої та інших, будучи вороже налаштована щодо радянської влади, серед оточення проводить систематичну антирадянську агітацію, поширює різні контрреволюційні провокаційні чутки про нібито наявне в СРСР гоніння на релігію і духовенство та швидку загибель радянської влади…”

11 листопада 1937 року трійка НКВС засудила черницю Гермогену до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Черниця Гермогена (Кадомцева) померла в Онєзькому ВТТ 10 червня 1942 року і була похована в безвісній могилі.