Преподобномученики Іакінф та Каліст 202794 00
Житія святих,  Жовтень

Преподобномученики Іакінф та Каліст

Місяця жовтня на 17-й день

Преподобномученик Іакінф Пітательов (у миру Ілля Іванович Пітательов) народився в 1882 році в селищі Усть-Актайський в сім’ї селянина, предки якого були першими поселенцями та будівельниками міста Верхотур’я. З дитинства він мав слабке здоров’я. Неподалік селища, де мешкав Ілля Пітателєв, знаходилося місце пустельницького подвигу схимонаха преподобного Іллі (Чеботарьова). Під впливом преподобного святий вступив до верхотурського в ім’я святителя Миколая Чудотворця чоловічого монастиря, а згодом прийняв постриг з ім’ям Іакінф. Спрямований на послух у Малоактайський скит, де був кухарем, читцем і псаломщиком.
Після 1917 року монастир був зайнятий і пограбований червоноармійцями. У жовтні 1918 року у Верхотур’ї увійшли військові частини адмірала А.В. Колчака. Червоні війська пішли річкою Актай і зупинилися неподалік Малоактайського скиту. Іакінф (Пітатель) і преподобномученик Калліст (Опарін) залишилися на послуху, коли ієросхимонах сповідник Іоанн (Кевролетін) і чернець Аарон, взявши антимінс і запасні Дари, поїхали до Верхотурського монастиря. 25 жовтня 1918 року прийшли червоноармійці і обшукали в обителі. Іакінф (Пітатель) і преподобномученик Калліст були заарештовані і по Богословській залізниці доставлені на станцію Кареліно. За свідченням очевидців, ченців звинувачували у контрреволюційній діяльності, пропонували в обмін на свободу публічно, перед пасажирами, зректися Христа. Преподобномученики відмовилися і їх розстріляли 30 жовтня біля станції Кареліно. Убитих ченців червоноармійці відвезли до болота, що знаходився недалеко, і закидали землею. Тіла мучеників знайшли після відступу червоних військ. 23 листопада 1918 року їх перевезли до монастиря. 25 листопада архімандрит Ксенофонт (Медведєв) очолив урочисте відспівування мучеників, які були поховані на братському цвинтарі поряд із церквою в ім’я св. Неофіта. У 30-х роках храм та цвинтар було знищено.
Визначенням Священного Синоду від 17 липня 2002 року ім’я Іакінфа (Пітательова) включено до Собору новомучеників і сповідників Руських.