Житія святих,  Жовтень

Преподобномученик Євфросин (Антонов), ієромонах

Місяця жовтня на 31-й день

Преподобномученик Євфросин народився 15 червня 1885 року в селі Меньшикове Опочецького повіту Псковської губернії в сім’ї селян Антона Кузьмича та Надії Андріївни Антонових. Закінчивши земську школу в місті Опочка, він допомагав батькам у їхньому селянському господарстві. Коли йому виповнилося шістнадцять років, він найнявся до купця в працівники і жив у нього до 1910 року. У тому ж році він подвизався послушником у Спасо-Єлеазар’євській пустині Псковської єпархії, залучений сюди, як і багато охочих порятунку, подвигами преподобного Гавриїла (Зирянова), який жив у цей час в обителі. У зв’язку з військовими діями Першої світової війни монастир було евакуйовано до Седмиозерної Богородицької пустині Казанської єпархії. Сюди переїхав і прийняв постриг під ім’ям Євфросин, що прийняв до цього часу; 1922 року він був висвячений у сан ієромонаха.
У 1928 році пустинь була безбожною владою закрита, і ієромонах Євфросин був направлений служити до Воскресенської церкви до села Мансурово Лаїшівського району Казанської єпархії.
З 1929 він став служити в Петропавлівському храмі в селі Лужки Істринського району Московської області, а через рік був призначений в Троїце-Борисоглебську церкву в село Аносине того ж району. Ще недавно тут розташовувалась жіноча Аносина пустинь, яка існувала спочатку у вигляді загальножительного монастиря, а потім артілі, членами якої були ті ж черниці, але в 1928 вона була знищена, черниці виселені, а на їх місце заселені безбожні члени комуни. Храм не був закритий і черниці, які здебільшого розселилися по сусідніх селах, так само, як і раніше, збиралися на молитву в обитель, де став служити ієромонах Євфросин.
Бачачи, що черниці ведуть той самий чернечий спосіб життя і не бажають уникати стін улюбленої обителі, показуючи і для оточуючих приклад вірності, лагідності та християнських чеснот, влада навесні 1931 року прийняла рішення про арешт усіх, що проживають в околиці монастиря, черниць і послушниць. і служив у храмі отця Євфросина, якому було винесено, що він «часто збирав усіх монашок або приходив до них на квартири, даючи їм направлення на антирадянську роботу серед населення», а черниці звинувачувалися в тому, що «збиралися в селах, співали різні духовні піснеспіви, цим залучаючи народ, навіть робітників з Дідівської фабрики».
10 березня 1931 року ОГПУ заарештувало ієромонаха Євфросіна та дванадцять черниць та послушниць.
20 березня 1931 року трійка ОГПУ засудила ієромонаха Євфросіна до п’яти років ув’язнення до концтабору.
Повернувшись із ув’язнення, він був направлений служити до храму Воскресіння Христового до села Раменья Шаховського району Московської області, а в березні 1937 року – до Знам’янського храму до села Корніївське Лотошинського району.
11 листопада 1937 року трійка НКВС засудила отця Євфросіна до розстрілу. Ієромонаха Євфросина (Антоновав) було розстріляно 13 листопада 1937 року і поховано у спільній невідомій могилі на полігоні Бутово під Москвою.