Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Вікентій (Нікольський), чернець

Місяця листопада на 28-й день

Преподобномученик Вікентій народився 1888 року в місті Санкт-Петербурзі і в хрещенні був названий Віктором. Віктор вступив до Оптини пустині у Калузької губернії в 1913 році і його послухом стала, як людина грамотна і освічена, робота в канцелярії. Після 1918 року серед чаду безбожної злоби, коли всякий церковний крок до спасіння обіцяв сповідництво, він був пострижений у чернецтво з ім’ям Вікентій. Настоятель монастиря запропонував йому прийняти священний сан, але чернець Вікентій відповів, що за послух він, можливо, і прийняв би сан, але якби запитали його побажання, то він хотів би залишитися ченцем. Бажаючому подвизатися в чернецтві це набагато зручніше, ніж священикові-ченцю, що несе тягар і громадського служіння.
Після того, як монастир був закритий, духовник обителі, ієросхимонах Нектарій, був виселений з неї, доручивши ченця Вікентія парафіяльному священику в Козельську. 18 серпня 1930 року в місті Козельську було заарештовано сорок осіб ченців та мирян і серед них чернець Вікентій. Спочатку всіх заарештованих ув’язнили в Сухиничах.
27 листопада 1930 року трійка ОГПУ засудила ченця Вікентія до п’яти років ув’язнення до концтабору, і його разом з іншими заарештованими перевели до в’язниці у Смоленську, звідки етапи розподілялися по таборах. 31 грудня 1930 року він був відправлений до Вішерських таборів у місто Солікамськ Пермської області. Етап проходив через Перм, і тут чернець Вікентій пробув у в’язниці п’ять місяців, а потім був направлений до Солікамська.
Стан його здоров’я був на той час вкрай тяжким, медична комісія знайшла у нього туберкульоз легень у відкритій формі, через що він відчував велику слабкість і не міг працювати. 26 квітня 1931 року Центральна Комісія ОГПУ з розвантаження Вишерських виправно-трудових таборів від інвалідів, старих і тяжко хворих ухвалила звільнити його і вислати на термін, що залишився, на Урал, і він був відправлений спочатку до села Кудимкар, а потім до села Дубрівка Пермської області.
5 вересня 1935 року ченцю Вікентію було дозволено повернутися із заслання до Козельська. Він оселився на квартирі в однієї з мешканок Козельська, але у травні 1936 року вона померла, будинок її відійшов до міськради та ченця Вікентія з нього виселили. Він був змушений проситися на іншу квартиру, де й оселився разом із ченцем Феодулом (Слєпухіним), якому було тоді сімдесят п’ять років.
Допитана згодом співробітниками НКВС господиня будинку сказала, що чернець Вікентій просився до неї на квартиру з молитвами та сльозами, і вона змушена була поступитися його проханнями, разом із ним прийшов і чернець Феодул. Мимоволі свідчуючи про подвижницьке життя ченця Вікентія, вона показала, що він весь час проводив у читанні, нікуди не ходив, а цілими днями сидів у льоху і виходив звідти тільки вночі та в негоду, що ніколи вона не бачила, як і що він їсть. . Матеріально йому допомагали черниці, котрі живуть у Козельську. Іноді чернець Вікентій, як людина грамотна, писав комусь листи.
Але час подвигу для всіх, хто наслідував преподобних, закінчувався. 24 липня 1937 року монах Вікентій був заарештований і ув’язнений районного відділення НКВС у Козельську, де одразу був допитаний.
9 серпня 1937 року було складено обвинувальний висновок, у якому слідчий запропонував трійці НКВС розглянути справу ченця Вікентія за 1 категорією, тобто засудити його до розстрілу. 8 вересня 1937 року трійка НКВС засудила ченця Вікентія по 2 категорії – до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. І все повторилося майже як при попередньому арешті: спочатку він був направлений у смоленську в’язницю, а 29 вересня 1937 року – етапом до міста Котлас і потім у Локчімлаг Архангельської області, що став його останнім місцем подвигів та останнім притулком. Монах Вікентій (Микільський) помер 11 грудня 1937 року в Локчімлазі і був похований у невідомій могилі.