...
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Варлаам (Нікольський), ігумен

Місяця листопада на 6-й день

Преподобномученик Варлаам (в миру Василь Михайлович Нікольський) народився 1872 року в селі Люторичі в сім’ї волосного писаря.
Василь закінчив духовне училище і в 1895 вступив послушником до Чудов монастир у Москві, де незабаром був пострижений у чернецтво з ім’ям Варлаам. Близько 1909 року він був висвячений у сан ієродиякона, а потім – у сан ієромонаха.
З 1917 по 1925 рік ієромонах Варлаам служив у Москві. У 1929 році він був зведений у сан ігумена.
28 грудня 1930 року ігумена Варлаама заарештували. В цей час були проведені арешти священнослужителів та насельників монастирів, багато з яких після закриття обителів жили на приватних квартирах або при храмах.
31 січня 1931 року слідчий допитав ігумена Варлаама.
Після закінчення допиту слідчий підписав ухвалу, в якій говорилося: «Наявні у справі матеріали повністю підтверджують контрреволюційну діяльність Василя Михайловича Нікольського, що виражалася в антирадянській агітації».
На цьому слідство було закінчено, і особлива нарада при Колегії ОГПУ засудила ігумена Варлаама до трьох років заслання до Казахстану.
Після повернення із заслання отець Варлаам був направлений служити в Покровський храм у село Дьякове Московської області. 20 жовтня 1936 року його було переведено служити до Покровської церкви до села Андріївське Дмитрівського району.
5 листопада 1937 року влада заарештувала його і ув’язнила в Таганську в’язницю в Москві.
Неправдиві свідки показали, що ігумен Варлаам «за останній час всіляко намагається розширити і зміцнити вплив Церкви на населення, і з цією метою він почастішав служби в церкві; замість того, щоб служити тільки у неділю, ввів служби і у вихідні для робітників Яхромської фабрики, причому самі служби тягнуться дуже довго. Крім цього, священник з метою розширення свого впливу та авторитету намагається втручатися у питання виховання дітей у школі та веде серед школярів релігійну пропаганду. У травні 1937 року він, проходячи повз школу, говорив школярам, ​​що у школі невірно викладають про походження людини. Коли хлопці-школярі сказали йому, що в школі їм учитель каже, що людина походить від людиноподібної тварини, священник їм на це відповів: “Ваш учитель бреше, людину створив Бог”. Після цього священник благословив хлопців та й пішов. З вказаних фактів випливає, що Нікольський до існуючого ладу налаштований вороже».
На допиті отець Варлаам винним себе не визнав.
17 листопада трійка НКВС засудила отця Варлаама до розстрілу. Ігумена Варлаама (Нікольського) було розстріляно 19 листопада 1937 року і поховано у невідомій спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Знайшли помилку