Преподобномученик Варлаам (Нікольський), ігумен
Місяця листопада на 6-й день
Преподобномученик Варлаам (в мируВасиль Михайлович Микільський) народився 1872 року в селі Люторичі в сім’ї волосного писаря.
Василь закінчив духовне училище і в 1895 вступив послушником до Чудів монастир у Москві, де незабаром був пострижений у чернецтво з ім’ям Варлаам. Близько 1909 року він був висвячений у сан ієродиякона, а потім – у сан ієромонаха.
З 1917 по 1925 рік ієромонах Варлаам служив у Москві. У 1929 році він був зведений у сан ігумена.
28 грудня 1930 року ігумена Варлаама заарештували. В цей час були проведені арешти священнослужителів та насельників монастирів, багато з яких після закриття обителів жили на приватних квартирах або при храмах.
31 січня 1931 року слідчий допитав ігумена Варлаама, і він сказав: «На поставлене мені питання про моє ставлення до існуючого ладу показую: я чернець, прихильник Церкви тихонівської орієнтації, тому звик до покори, і оскільки така політична влада дана Богом, то, отже я їй повністю підкоряюся і навіть підтримую. Родичів, як у межах Союзу, так і за кордоном, окрім згаданого мною брата, не маю».
Після закінчення допиту слідчий підписав ухвалу, в якій говорилося: «Наявні у справі матеріали повністю підтверджують контрреволюційну діяльність Василя Михайловича Микільського, що виражалася в антирадянській агітації».
На цьому слідство було закінчено, і особлива нарада при Колегії ОГПУ засудила ігумена Варлаама до трьох років заслання до Казахстану.
Після повернення із заслання отець Варлаам був направлений служити в Покровський храм у село Дьякове Московської області. 20 жовтня 1936 року його було переведено служити до Покровської церкви до села Андріївське Дмитрівського району.
5 листопада 1937 року влада заарештувала його і ув’язнила в Таганську в’язницю в Москві.
Неправдиві свідки показали, що ігумен Варлаам «за останній час всіляко намагається розширити і зміцнити вплив Церкви на населення, і з цією метою він почастішав служби в церкві; замість того, щоб служити тільки у неділю, ввів служби і у вихідні для робітників Яхромської фабрики, причому самі служби тягнуться дуже довго. Крім цього, священик з метою розширення свого впливу та авторитету намагається втручатися у питання виховання дітей у школі та веде серед школярів релігійну пропаганду. У травні 1937 року він, проходячи повз школу, говорив школярам, що у школі невірно викладають про походження людини. Коли хлопці-школярі сказали йому, що в школі їм учитель каже, що людина походить від людиноподібної тварини, священик їм на це відповів: “Ваш учитель бреше, людину створив Бог”. Після цього священик благословив хлопців та й пішов. З вказаних фактів випливає, що Нікольський до існуючого ладу налаштований вороже».
Допитавшись, отець Варлаам винним себе не визнав.
– Ви серед населення, використовуючи релігійні забобони, вели антирадянську агітацію – зокрема, казали: «Радянська влада щастя не принесе, чи треба вінчатись у церкві»? Дайте про це свідчення.
– Я дійсно серед населення говорив про те, щоб громадяни вінчалися в церкві, радив це тим, хто приходить до мене, але антирадянської агітації не вів.
– Ви серед населення поширювали наклеп про вибори до органів радянської влади?
– З цього приводу я говорив лише про те, що нас все одно на вибори не покличуть. Жодної агітації я не вів.
– Ви серед дітей-школярів намагалися вести релігійну пропаганду? Зокрема, говорили, що в школах неправильно пояснюють походження людини?
– Торік я проходив повз школу, і до мене звернувся учень школи з питанням, звідки походить людина, сказавши, що вчитель говорив на уроці про те, що людина походить від мавпи, і запитав мене, як я вважаю, а я на це відповів йому, що від Бога. Більше я нічого не казав.
– Чи визнаєте себе винним у тому, що вели серед населення антирадянську агітацію?
– Винним себе у цьому не визнаю.
17 листопада трійка НКВС засудила отця Варлаама до розстрілу. Ігумена Варлаама (Микільського) було розстріляно 19 листопада 1937 року і поховано у невідомій спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.