Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Сава (Суслов)

Місяця листопада на 22-й день

Преподобномученик Сава (в миру Суслов Сергій Андрійович) народився 1873 року в селі Кам’яневій Успенської волості Лівенського повіту Орловської губернії в сім’ї селян, закінчив сільську школу.

У 1900 році вступив в Оптину пустинь, працював закрійником у рухольній. У 1910 році прийняв чернечий постриг з ім’ям Сава і був благословенний на послух за свічковий ящик, потім помічником паламаря, а за 6 років знову повернутий у рухольну.

У 1923 році Оптину пустинь закрили, ченців виселили. Отець Сава жив на квартирі разом із ченцями Авеніром (Синіциним) і Євтихієм (Діденком) у Козельську, заробляв на життя шиттям. Вони разом намагалися зберегти чернечий уклад, відвідували богослужіння в міському храмі.

Отця Саву заарештували 30 жовтня 1937 року разом з іншими ченцями і помістили до в’язниці в місті Сухиничі. Звинуватили в проведенні контрреволюційної агітації проти радянської влади та саботуванні сплати державних податків. Проходив він у груповій справі з іншими оптинськими братіями. Був засуджений до розстрілу, страчений 5 грудня 1937 року в Сухиничах разом із ченцями Євтихієм (Діденком), Авеніром (Синіциним), Марком (Махровим) і церковним старостою Борисом Козловим. Точне місце поховання мучеників невідоме.

Преподобномученик Сава зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 27 березня 2007 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.