Преподобномученик Никон (Бєляєв) oo
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Никон (Бєляєв)

Місяця листопада на 27-й день

Преподобномученик Никон (у миру Бєляєв Георгій Миколайович) народився 1886 року в селі Савельєве Серпуховського повіту Московської губернії в сім’ї священика. Закінчив Коломенське духовне училище і Московську духовну семінарію і був призначений учителем у школу в селі Чашниково Московського повіту. При школі був інтернат, де діти жили під час навчання. Георгій Миколайович став для них не тільки вчителем, а й мудрим вихователем, і люблячим батьком.

У 1918 році його висвятили на священика і він став служити в Троїцькій церкві в селі Протопопово Коломенського повіту. Отець Георгій щодня невпинно виголошував проповіді в храмі, по неділях влаштовував бесіди на релігійні теми, збирав дітей для уроків із Закону Божого.

У 1921 році його заарештували й ув’язнили в Бутирській в’язниці в Москві. Його звинувачували в антирадянській агітації. На допитах у ГПУ отець Георгій сказав: “Я цілком віддався церковній діяльності. Дивлюся на особисте і суспільне життя з християнської точки зору”. Його засудили до заслання в Архангельську область на необмежений термін. Звільнившись із заслання 1925 року, отець Георгій повернувся на батьківщину. Він прийняв чернечий постриг з ім’ям Никон, його звели в сан архімандрита і поставили намісником Старо-Голутвина монастиря.

У 1929 році Старо-Голутвинський монастир влада закрила. Архімандрита Никона заарештували. Його звинуватили в антирадянській агітації під час виголошення проповідей. Його було засуджено до 3 років ув’язнення в Соловецькому концтаборі. Після закінчення терміну ув’язнення Особлива Нарада при Колегії ОДПУ вже без розгляду справи засудила архімандрита Никона до 3 років заслання в Північний край. Повернувшись із заслання, отець Никон отримав призначення до храму Трьох Святителів у село Білоомут Луховицького району Московської області, але незабаром його перевели до Власаєвської церкви у Волоколамську.

27 листопада 1937 року архімандрита Никона заарештували й ув’язнили у в’язниці у Волоколамську. Один із лжесвідків показав: “Його будинок систематично відвідують служителі культу з сільської місцевості, в його квартирі відбуваються таємні контрреволюційні збіговиська…”. На допитах слідчий звинувачував отця Никона в організації контрреволюційної діяльності. На пропозиції визнати свою провину отець Никон відповідав твердою відмовою. 5 грудня 1937 року трійкою НКВС по Московській області архімандрита Никона було засуджено до розстрілу. Розстріляний 10 грудня 1937 року і похований у спільній безвісній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 26 грудня 2003 року постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку