...
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Митрофан (Кванін), архімандрит

Місяця листопада на 19-й день

Брат двох єпископів, преподобномученик Митрофан (у миру Михайло Андрійович Кванін), народився в селі Губкіно Малоархангельського повіту Орловської губернії 1875 року. Брати Кваніни походили з селянської сім’ї, і освіту Михайло здобуває в сільській школі. Майбутній архімандрит починає з того, що стає послушником Віленського Свято-Духівського чоловічого монастиря. Де він приймає постриг достеменно невідомо, але в Самарському Миколаївському чоловічому монастирі (наступне місце, в якому трудиться преподобномученик з 1914 року) він уже значиться як чернець, а за деякими відомостями, навіть ієромонах. З 1917 року отець Митрофан допомагає при архієрейському домі в Таганрозі, з 1920 року служить паламарем села Болохово Тульської губернії, а з 1923 року ієромонах перебирається до Москви, де служить у Свято-Духівській церкві Данилівського кладовища. У якийсь момент його було зведено в сан архімандрита.

23 лютого 1933 року архімандрита Митрофана заарештували у складі групи священиків, які служили у Свято-Духівській церкві. Усі вони проходять в одній справі й засуджуються до різних мір покарання. 15 березня особливою Нарадою при Колегії ОДПУ майбутнього преподобномученика засудили до 3 років висилки в Північний край. Прибувши на місце висилки, архімандрит оселяється в Каргополі (можливий варіант: селище Каргапілля Курганської області).

Після того, як 1936 року термін висилки закінчився, монах повертається до Москви. Тут його заарештовують. Новий вирок: знову 3 роки, тепер від гнаного священнослужителя вимагають, щоб він їхав до Казахстану. Близько року отець Митрофан прожив у селі Бородулиха Семипалатинської області. Разом з іншими священнослужителями він долав негаразди, молячись Богу. Багатьом тоді судився славний вінець мучеництва. Служителям Церкви, які відбували термін заслання в селі Бородулиха випало пройти через групову “Справу протоієрея Дмитра Кукліна та ін.”.

22 листопада 1937 року отця Митрофана заарештовують. 27 числа того ж місяця випливає звинувачення: “Підривав колгоспний лад, агітував за оформлення групи вірян, вів пропаганду за дотримання постів” і виноситься остаточний вирок – Вища Міра Покарання. 2 грудня 1937 року архімандрита Митрофана (Кваніна), який так і не визнав своєї провини, було розстріляно в Семипалатинську. Місце поховання його невідоме.