Преподобномученик Михайло Савваїт, Едеський, Чорноризець p1dug2i0d517ke1ltp1hjqone15cs3
Житія святих,  Травень

Преподобномученик Михайло Савваїт, Едеський, Чорноризець

Місяця травня на 23-й день / липня на 29-й день

Святий преподобномученик Михаїл чорноризець жив у IX столітті, походив із міста Едесси (Месопотамія) від батьків християн і був ревним учнем святого Феодора Едеського (пам’ять 9 липня). Роздавши бідним майно, що залишилося після батьків, він вирушив до Єрусалима поклонитися святим місцям. Єрусалим же в той час був захоплений мусульманами. Святий Михаїл залишився в Палестині й оселився в монастирі святого Сави. Одного разу його було послано з монастиря до Єрусалима продавати вироби ченців. На ринку євнух мусульманської цариці Сеїди, побачивши, що монастирські вироби були гарні й добре зроблені, привів його із собою до цариці. Молодий чернець сподобався цариці, яка намагалася втягнути його в гріховний зв’язок, але наміри її виявилися марними. Тоді за наказом розгніваної Сеїди ченця побили палицями, а потім звинуватили перед царем як ворога магометанства. Розпитавши ченця, цар став переконувати його прийняти магометанську віру, але святий Михаїл відповідав: “Прошу тебе – або відпусти мене в обитель до мого наставника, або хрестися в нашу християнську віру, або відрубай мені голову, і я тоді відійду до Христа Бога мого”. Цар наказав дати святому чашу зі смертельною отрутою, випивши яку, святий Михаїл залишився неушкодженим, після чого цар наказав відтяти йому голову. Смерть мученика сталася в Єрусалимі, але ченці обителі святого Сави перенесли тіло святого до своєї Лаври і поховали в ній із почестями. На початку XII століття мощі святого мученика бачив там ігумен Києво-Печерського монастиря Данило, який подорожував святими місцями.