...
Житія святих,  Травень

Преподобномученик Михаїл чорноризець

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 23-й день / липня на 29-й день

Святий преподобномученик Михаїл чорноризець жив у IX столітті, походив із міста Едесси (Месопотамія) від батьків-християн і був старанним учнем святого Феодора Едеського (пам’ять 9 липня). Роздавши бідним майно, яке залишилося після батьків, він вирушив до Єрусалима поклонитися святим місцям.

Єрусалим же в той час був захоплений мусульманами. Святий Михаїл залишився в Палестині й оселився в монастирі святого Савви. Одного разу він був посланий із монастиря до Єрусалима продавати вироби ченців. На ринку євнух мусульманської цариці Сеїди, побачивши, що монастирські вироби були гарні й добре зроблені, привів його з собою до цариці. Молодий чернець сподобався цариці, яка намагалася втягнути його в гріховний зв’язок, але наміри її виявилися марними. Тоді за наказом розгніваної Сеїди ченця побили палицями, а потім звинуватили перед царем як ворога магометанства.

Розпитавши ченця, цар став переконувати його прийняти магометанську віру, але святий Михаїл відповідав: «Прошу тебе — або відпусти мене в обитель до мого наставника, або хрестися в нашу християнську віру, або відрубай мені голову, і я тоді відійду до Христа Бога мого». Цар наказав дати святому чашу зі смертельною отрутою, випивши яку, святий Михаїл залишився неушкодженим, після чого цар наказав відсікти йому голову. Смерть мученика сталася в Єрусалимі, але ченці обителі святого Савви перенесли тіло святого до своєї Лаври і поховали в ній із почестями. На початку XII століття мощі святого мученика бачив там ігумен Києво-Печерського монастиря Даниїл, який подорожував святими місцями.