Житія святих,  Жовтень

Преподобномученик Лаврентій, ієромонах

Місяця жовтня на 12-й день

Преподобномученик Лаврентій (в миру Стефан Іванович Левченко) народився 1893 року в селі Миколаївському Томської губернії в благочестивій селянській родині. Три сестри і мати його вступили в Шамординський монастир, а батько – в Оптину пустинь, де прийняв схиму. Разом із батьком прийшов у монастир і Стефан, якому було 17 років. Незабаром його постригли в чернецтво з ім’ям Лаврентій, висвятили на ієродиякона і звели в сан архідиякона.

Після закриття Оптиної пустині 1923 року отець Лаврентій разом із батьками, сестрами і деякими братами з Оптиної оселився в будиночку в Козельську. Так вийшла невелика обитель. Заробляли на життя вони виготовленням валяного взуття.

Служби в Козельську відправлялися в Георгіївському храмі, де і став служити отець Лаврентій. Парафіяни храму села Іванівського, розташованого неподалік від Козельська, упросили архієпископа висвятити вподобаного ними архідиякона на ієромонаха і призначити на їхню парафію. В Іванівське до нього переїхали сестри, які допомагали в храмі й заробляли на життя рукоділлям.

У 1935 році співробітники НКВС почали збирати про отця Лаврентія відомості для його арешту. З’ясувалося, що ієромонах Лаврентій має великий авторитет серед православних, “обходить усіх ченців і черниць і вмовляє, щоб вони терпіли, як терпів Христос”, що тримається дуже обережно, непомітно, намагаючись бути корисним не тільки для православного суспільства, а й для новостворених колгоспів.

Наприкінці літа 1937 року вийшов наказ Сталіна про масові арешти, і 6 вересня 1937 року отця Лаврентія заарештували за звинуваченням у контрреволюційній агітації проти радянської влади й ув’язнили в камеру при козельській міліції. Винним себе не визнав. Трійкою НКВС отець Лаврентій був засуджений до розстрілу і страчений 25 жовтня 1937 року. Похований преподобномученик у загальній безвісній могилі.

Преподобномученик Лаврентій зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 6 жовтня 2006 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.

Тропарь, глас 4:

Славою богоугодных подвигов твоих/ днесь страна Калужская хвалится/ и Оптина Пустынь память твою светло празднует,/ преподобномучениче Лаврентие блаженне,/явился бо еси веры крепкий адамант/ и освятил еси землю нашу кровию твоею,/ темже моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак, глас 8.

Подобен: Взбранной: