Преподобномученик Ксенофонт (Бондаренко) Ksenofont Bondarenko
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Ксенофонт (Бондаренко)

Місяця листопада на 27-й день

Преподобномученик Ксенофонт (в миру Костянтин Андрійович Бондаренко) народився 1886 року в селі Микитівка Валуйського повіту Воронезької губернії в селянській родині. Закінчив народне училище, 1910 року вступив до Троїце-Сергієвої лаври. У 1916 році був пострижений з ім’ям Ксенофонт. Був келейником намісника лаври архімандрита Кроніда (Любимова). У 1918 році отець Ксенофонт був висвячений на ієродиякона, а 1926 року – на ієромонаха.

Після закриття лаври в 1919 році отець Ксенофонт залишився в ній як слюсар при Комісії з охорони пам’яток мистецтва і старовини. У 1924 році він переїхав до Петрограда і працював на різних заводах механіком, але повернувся до Москви і прямував у храми, де не вистачало священиків. З 1932 року отець Ксенофонт служив, щоб уникнути арешту, в різних храмах сіл Московської області.

Отець Ксенофонт був заарештований у березні 1935 року і ув’язнений у Бутирській в’язниці в Москві за звинуваченням “у систематичній антирадянській агітації, поширенні провокаційних чуток про загибель радянської влади, в антиколгоспній діяльності”. Був засуджений до 3 років ув’язнення у виправно-трудовому таборі (Темлаг у місті Потьма).

Після звільнення він оселився в місті Олександрові Володимирської області, неодноразово відвідував у Загорську колишнього намісника лаври архімандрита Кроніда (Любимова). В одне з відвідувань отець Кронід, його келейник і отець Ксенофонт були заарештовані. Отця Ксенофонта звинуватили в активній участі “в контрреволюційній монархічній чернечій групі”.

Трійка при УНКВС засудила отця Ксенофонта до розстрілу. Стратили його 10 грудня 1937 року і поховали в безвісній спільній могилі на полігоні Бутово під Москвою.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 17 серпня 2004 року постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви.