Преподобномученик Кронід (Любимов) Kronid Lubimov
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Кронід (Любимов)

Місяця листопада на 27-й день

Преподобномученик Кронід (в миру Костянтин Петрович Любимов) народився 1859 року в селі Левкієво Волоколамського повіту Московської губернії в сім’ї паламаря. Його брат Лука став священиком. Не довчившись у духовному училищі, Костянтин 1877 року вступив до Свято-Троїцької Сергієвої лаври. У 1888 році його постригли в чернецтво з ім’ям Кронід, за рік висвятили на ієродиякона, а 1892 року – на ієромонаха. Отець Кронід виконував безліч відповідальних послухів у лаврі.

У 1905 році він був призначений економом Санкт-Петербурзького Троїцького подвір’я, де довелося покласти багато праці для його відновлення. У 1906 році отець Кронід був возведений у сан ігумена, 1908 року – в сан архімандрита. Отець Кронід спілкувався з Великою княгинею Єлизаветою Феодорівною. У 1915 році він був призначений намісником Свято-Троїцької Сергієвої лаври.

З початком роботи Помісного Собору Руської Православної Церкви, в якому він брав участь, отець Кронід переїхав до Москви. Коли митрополит Тихон (Беллавін) став Патріархом і священноархімандритом Троїце-Сергієвої лаври, архімандрит Кронід став його найближчим помічником і ввійшов до Патріаршого Управління.

Восени 1918 року почалася конфіскація майна, що належало лаврі. Створилася трудова артіль, яка налічувала 224 особи. У 1919 році отець Кронід із братією звернувся до влади з проханням заборонити розтин раки з мощами преподобного Сергія, але його було зроблено 11 квітня 1919 року. 7 травня 1920 року відбулося остаточне закриття лаври, після чого архімандрит Кронід оселився в Загорську (Сергієвому Посаді), змінюючи приватні квартири. З 1935 року він став швидко сліпнути.

21 листопада 1937 року сліпого і немічного старця заарештували і звинуватили в контрреволюційній діяльності. Він з іншими ченцями був засуджений до 10 років виправно-трудових таборів. Незабаром було сфабриковано ще дві справи проти духовенства і ченців Загорська, за підсумком яких архімандрита Кроніда було розстріляно 10 грудня 1937 року на Бутовському полігоні НКВС. Похований у безвісній могилі

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.