Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Аполлос (Федосєєв), ієромонах

Місяця листопада на 27-й день

Преподобномученик Аполлос народився 11 березня 1892 року в селі Моносеїно Московської губернії в сім’ї селянина Василя Федосєєва. Хлопчика нарекли у святому хрещенні Олексієм. Він здобув домашню освіту.

У 1914 році Олексія Федосєєва було прийнято послушником у Валаамський Спасо-Преображенський монастир Фінляндської єпархії.

У 1916 році, у зв’язку з початком війни, його призвали в армію, в якій він прослужив до 1917 року. 27 вересня 1918 року Олексій Федосєєв вступив послушником в Іоанно-Богословський Череменецький монастир Петроградської єпархії. Через три місяці його призвали на службу в Червону армію.

У 1920 році Олексій Васильович повернувся в Череменецький монастир. Ця обитель заснована, за переказами, 1476 року за двадцять кілометрів від міста Луги на острові Череменецького озера. В обителі було два храми, в одному з яких, присвяченому євангелістові Іоанну Богослову, перебувала чудотворна ікона апостола.

1 січня 1922 року Олексія Федосєєва постригли в мантію з ім’ям Аполлос. У зв’язку із закриттям монастиря, 14 січня 1929 року його висвятили в сан ієродиякона і призначили служити в храм у селі Успенський Погост.

15 березня 1931 року у Свято-Духівській церкві Олександро-Невської Лаври єпископ Лузький Амвросій висвятив ієродиякона Аполлоса на ієромонаха до храму в селі Климентовський Погост Оредезького району Ленінградської області.

У 1933 році ієромонах Аполлос перевівся служити до Московської єпархії, де його було визначено до Знам’янської церкви села Корневське Лотошинського району.

У 1934 році він був переведений служити до храму в селі Фрол-Радушкіно Коробівського району, а в липні 1936 року – до Свято-Троїцького храму села Піски того ж району. У цьому храмі ієромонах Аполлос прослужив до свого арешту.

Ієромонаха Аполлоса було заарештовано 4 грудня 1937 року і ув’язнено в Таганську в’язницю в Москві.

Слідчим було допитано псевдосвідка – пекаря із сусіднього села, який, розповідаючи про антирадянську діяльність отця Аполлоса, показав, що йому відомий такий “випадок: коли попові Федосєєву сільрада заборонила ходити по домівках із зборами та церковними служіннями, то піп Федосєєв почав казати, що він розбурхає народний гнів проти гнобителів Православної Церкви”.

Протягом одного дня слідство було закінчено і передано на розгляд трійки.

9 грудня 1937 року трійка НКВС засудила отця Аполлоса до розстрілу. За день до розстрілу отця Аполлоса сфотографували.

Ієромонаха Аполлоса (Федосєєва) було розстріляно 10 грудня 1937 року на полігоні Бутове під Москвою, його поховали в безвісній спільній могилі.

Знайшли помилку