Житія святих,  Лютий

Преподобний Петро Галатійський, Антіохійський, Мовчальник

[foogallery id=”40629″]
День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 1-й день / листопада на 25-й день

Ще в юності преподобний Петро запалився вченням про Христа і, залишивши своїх батьків, подвизався в безлюдному усамітненні у міста Галатії. Потім він вирушив на поклоніння святим місцям Палестини. Насолодившись баченням цих місць, він прибув до Антіохії, яка на той час (це було в другій чверті IV століття) процвітала справжнім благочестям. Петро сподобився від Господа дару чудотворення. За розповіддю блаженного Феодорита, навіть його одяг діяв чудодійно, подібно до одягу апостола Павла. Між іншим, він зцілив від хвороби очей і матір самого Феодорита.

Почувши про чудотворний дар преподобного Петра і бажаючи отримати від нього зцілення своєї невиліковної хвороби, мати блаженного Феодорита, тоді ще молода, прибралась у дорогий одяг, намалювалась та вирушила до Петра. Преподобний, побачивши її і прозріваючи в ній благодатний ґрунт для настанови в істинній вірі, вирішив спершу зцілити її від пристрасті до вбрання.

«Як живописець, – сказав подвижник, – пишучи картини не за правилами свого мистецтва, а так, як йому заманеться, ображає саме мистецтво живопису, так і люди, що покривають свої обличчя фарбою, білою чи чорною, ображають цим Творця, бо через це вони ніби звинувачують Його в недосконалості Його творіння, а звідси і в безсиллі, тоді як кожному відомо, що Він має могутність, рівну хотінню. «Все, що Господь захотів, то створив» (Пс. 134), давши всім корисне і не давши тільки шкідливого. Не спотворюй образа, створений Богом, не вигадуй підробленої краси, яка розбещує цнотливих!»

Слова преподобного впали на благодатний ґрунт і виростили добрий плід: молода жінка впала до ніг подвижника, благала його помолитися за неї та зцілити. Преподобний Петро відповів:

«Якщо маєш тверду віру в Божу допомогу, то отримаєш зцілення своєї хвороби; бо Бог завжди готовий виконати прохання віруючої душі».

Потім він поклав руку на хворе око і, створивши знак хреста, зцілив хворобу. Багато й інших великих справ створив преподобний Петро, тож блаженний Феодорит вигукує:

«Хто виміряє краплини його поту? Яке слово могло б передати, скільки він посіяв насіння та скільки він зібрав плодів? Яке широке море його чеснот!»

Преподобний Петро помер близько 429 року, будучи 99 років від народження.

Сучасник і друг преподобного Петра, блаженний Феодорит, єпископ Кирський, написав життя великого подвижника.

Знайшли помилку