Преподобні Завулон і Сосанна, батьки святої рівноапостольної Ніни 63f7838f1cd24872995527
Житія святих,  Травень

Преподобні Завулон і Сосанна, батьки святої рівноапостольної Ніни

Місяця травня на 20-й день

Про святих Завулона і Сосанну ми знаємо більше як про батьків святої рівноапостольної Ніни (відомості про них містяться здебільшого в її житії), хоча їхні долі також заслуговують на увагу. Тому скажемо кілька слів про цю святу, яка відома як просвітителька Грузії.

Народилася Ніна близько 280 р. у м. Коластри, в Каппадокії, де було багато грузинських поселень. Згідно з житієм, її батько, святий Завулон, походив зі знатної і благочестивої християнської сім’ї, доводився родичем найсвятішому великомученику Георгію, користувався прихильністю імператора Максиміана (284-305 рр.).

Мати святої Ніни, свята Сосанна (Сусанна), була сестрою Єрусалимського патріарха (у деяких джерелах називають його Іувеналієм).

Святий Завулон був відомий як хоробрий полководець, про нього в житії сказано, що він “прибув… до римського царя”, ставши одним із римських полководців, “у той час, коли Георгій Каппадокійський був замучений за Христа…”. Він узяв участь у поході проти “бранджів” (за однією з версій, франків), які загрожували Риму. У битві “на полі Піталанському” (битва між римлянами і галлами на Каталаунських полях у 273 р.) Завулон, виявивши дива хоробрості, взяв у полон царя “бранджів” і його вельмож. Римський імператор наказав стратити їх, але “бранджи” благали Завулона про заступництво, щоб їм було дозволено до страти прийняти його віру.

Святий клопотав перед імператором і Римським єпископом, і полонені, хрещеним яких він сам і став, були хрещені. Наступного дня вони вбралися в похоронний одяг і вийшли до місця страти зі співом молитов. На прохання Завулона римський імператор помилував “бранджів”, відпустивши їх геть із багатими дарами, але ті, вражені милосердям і щедрістю християн, не захотіли піти і почали просити імператора і Завулона “відправитися разом із ними в їхню країну, щоб дати віру Христа і хрестити водою весь їхній народ”.

Біля “великої річки Гдамари” царську свиту зустріли люди 10 “бранджських… князівств: Холамай, Хозабай, Хлачай, Хенешагі, Тімгарагі, Закай, Гзай, Заргай, Зармай і Тмонігоні”. Цар розділив народ надвоє вздовж берегів річки, священики освятили воду і хрестили людей, а святий Завулон “покладав на всіх руки протягом десяти днів… У розбитих тут наметах священики служили обідню і долучили народ до Святих Таїн Христових”. Влаштувавши “всі справи християнства і благословивши їх (бранджів)”, святий повернувся в Рим. Так, завдяки заслугам батька святої Ніни, майже всі франки навернулися до християнства.

Грузинський гімнограф-анонім Х ст., вихваляючи святу Ніну, пише: “Батько – Завулон – навернув франків мечем, а дочка – блаженна Ніна – навернула грузинів Животворящим Хрестом”.

Потім святий Завулон вирушив до Єрусалима поклонитися великим святиням християнським. Там він роздав бідним і нужденним майже все своє майно; там же він зблизився з архієпископом Єрусалимським Ювеналієм і його сестрою Сосанною, які також були родом із Каппадокії. (Сосанна й архієпископ Іувеналій виїхали в Єрусалим після смерті батьків, “поклавши надію на [храм] Воскресіння – надію всіх християн”, куди вони звернулися по допомогу. Ювеналій отримав посаду девтелара (церковного служителя), а Сосанна служила міафоре (так іменувалася церковна посада) Саррі з Вифлеєму).

Патріархові сподобався благочестивий Завулон, і він одружив його зі своєю сестрою Сосанною. Після одруження молоде подружжя вирушило до Каппадокії, де народилася їхня єдина дочка – рівноапостольна Ніна. Мати виховала дівчинку “під дахом своїм у безперестанному служінні жебракам і вдень і вночі”.

Коли дівчинці виповнилося 12 років, батьки її знову переселилися до Єрусалима, де роздали жебракам усі заощадження від продажу майна. А незабаром, взявши благословення в Єрусалимського архієпископа, Завулон попрощався з дружиною, напучував доньку на шлях служіння Богові і пішов до відлюдників. Точне місце молитовного подвигу святого Завулона відомо тільки Богу.

Сосанна ж із дочкою залишилися в Єрусалимі. Святу Сосанну патріарх благословив на служіння немічним і жебракам; її поставили дияконисою при храмі Гробу Господнього. Виховання святої Ніни було доручено благочестивій стариці Ніанфорі.

Точний час кончини святого подружжя Завулона і Сосанни невідомий.