Житія святих,  Жовтень

Преподобна Євтропія Херсонська

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 16-й день / серпня на 23-й день – Собор Херсонських святих / жовтня на 30-й день – знайдення мощей

Преподобна Євтропія, в миру Катерина Леонтіївна Ісаєнкова, народилася 24 листопада 1863 року в селищі Біла Криниця Херсонської губернії в сім’ї Леонтія й Агафії.

У 12 років була взята на виховання жіночою чернечою громадою в Олешківській Слободі Таврійської губернії. У громаді сестер Катерина осягала грамоту й рукоділля, одночасно навчаючись молитви й читання Слова Божого. Незабаром громада отримала статус Успенського спільножительного монастиря, Катерина прийняла чернечий постриг з ім’ям на честь св. мучениці Євтропії Александрійської. Її чернечим послухом було читання й спів на кліросі. Після революції монастир скасували, храми закрили, черниць розігнали.

Монахиня Євтропія, як і багато інших насельниць обителі, поїхала до Херсона, де оселилася в районі Кіндійських хуторів (нині селище Кіндійка), недалеко від храму Різдва Богородиці. Це місце було обрано невипадково. За Дніпром були улюблені матінкою Олешки, на той час перейменовані на Цюрупинськ.

Матінка заробляла тим, що шила ковдри. Постійно ходила до храму, де молилися й інші черниці Олешківського монастиря. У 1938 році храм закрили, після чого черниці збиралися в приватному будинку. Сестри дбали одна про одну й підтримували одна одну, чим могли.

Під час війни в Херсоні стали відкривати раніше закриті храми. У 1941 році відкрили і Кіндійську церкву. Кілька років матінка жила в приміщенні, що було в огорожі храму. Але, бажаючи більшого усамітнення, вона незабаром перебралася до невеликого будиночка, розташованого неподалік від Кіндійської церкви. Поки були сили, вона співала й читала на кліросі. Коли стала немічною, сиділа на лавочці біля хору й молилася. Вона ніколи не пропускала богослужіння.

Жила вона в невеликій тимчасовій споруді. Житло було просте, мазана хатка – одна кімната і коридорчик. До матінки приходило багато людей, які почули про її прозорливість і уповали на силу її молитви, двір завжди був наповнений людьми. Матінка приймала всіх у себе в кімнаті, сидячи на маленькій лавочці біля свого ліжка. Але ніхто ніколи не бачив, щоб матінка лежала на ліжку, навіть якщо була хвора. За словами очевидців, біля неї завжди лежала чурочка. Коли матінка втомлювалася, вона клала чурочку на ліжко і, сидячи на лавці, клала голову на чурочку. Численні відвідувачі везли їй гостинці. Але вона звикла задовольнятися просфорами і святою водою. Тому приношення вона роздавала бідним, незаможним, або ж людям, які дали їй оселю.

Духовні чада свідчили, що на ногах матінка носила вериги. В її руках завжди було Євангеліє, яке вона постійно читала. Іноді вона направляла своїх чад до отця Іосифа (прп. Амфілохія Почаївського), з яким також спілкувалася. Перебуваючи на спокої в Херсоні, сповідник віри архієпископ Іоанн (Лавриненко) також спілкувався з матінкою Євтропією.

Матінка Євтропія передбачила свою кончину, прощаючись з тими, кого знала. Померла 29 березня 1968 року, у віці 105 років. Відспівували матінку в Кіндійській церкві Різдва Пресвятої Богородиці за величезного скупчення вірян. Поховали матінку на Кіндійському кладовищі. На її могилі багато хто отримував для себе благодатну допомогу і зцілення.

12 листопада 2009 року були знайдені мощі черниці Євтропії, які були перенесені до Свято-Духівського кафедральний собору міста Херсона, де вони перебувають і понині.

Рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 23 грудня 2010 року черниця Євтропія причислена до лику місцевошанованих святих Херсонської єпархії. 9 серпня 2011 року в Свято-Духівському кафедральному соборі м. Херсона відбулася канонізація преподобної Євтропії Херсонської.

Тропaрь, глaсъ д7:

Добродётельми богaтаz, кр0тостію и3 бл7гочeстіемъ u3крашeннаz, возсіsла є3си2 чистот0ю житіS твоегw2, и3 ны1нэ въ нб cнэмъ черт0зэ съ мyдрыми дёвами предстоsщи хрcтY, моли2 w3 нaсъ, мaти є3vтр0піе, почитaющихъ пaмzть твою2.

Кондaкъ, глaсъ г7:

Монaшеское житіе2 t ю4ности возлюби1вши, и3 во слёдъ хрcта2 u3сeрднw потeкши, п0стническими пw1двиги, бдёніемъ и3 мл7твами стр†сти грэхw1вныz u3кроти1ла є3си2, и3 настaвница мнw1гимъ къ житію2 бл7гочeстному въ земли2 херс0нстэй я3ви1ласz є3си2. тёмже всечcтнyю твою2 пaмzть совершaюще, бл7годaрными глaсы, веселsщесz, вопіeмъ ти2: рaдуйсz, мaти нaша, є3vтр0піе прпdбнаz.