...
Житія святих,  Лютий

Преподобний Єразм Печерський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 24-й день (перехідне) / березня на 18-й день — Собор усіх преподобних Києво-Печерських (перехідне) / вересня на 28-й день — Собор преподобних отців Києво-Печерських, які в Ближніх печерах (прп. Антонія) спочивають

Про преподобного Єразма Печерського святитель Симон, єпископ Володимирський († 1226, пам’ять 10 травня), писав другові своєму преподобному Полікарпу († 1182; пам’ять 24 липня): “Був у Печерському монастирі чорноризець Єразм. Він здобув спадщину слави в Небесному Царстві за те, що все, що мав, використав на прикрашання Печерської церкви: окував безліч ікон, які й понині у вас над вівтарем. З ним трапилася така спокуса. Коли він зубожів, то ним стали нехтувати. Дух злоби тоді почав навіювати йому: “Немає тобі користі від того, що ти витратив маєток на церкву, краще було б, якби використав ти на жебраків”. Не розсудивши про такі помисли, Єразм занепав духом і став жити недбало. Щедрий і милостивий Бог за його чесноту спас його. Він навів на нього тяжку хворобу. У цій хворобі Єразм лежав німий із закритими очима сім днів, ледь дихаючи. На восьмий день прийшла до нього братія і, бачачи його тяжке дихання, говорили: “Горе, горе душі цього брата, яка в лінощах прожила. Вона бачить щось і бентежиться, не виходячи з тіла”. І ось Єразм раптово встав, як здоровий, і сказав: “Отці й браття! Точно я грішник, і грішник нерозкаяний, як говорили ви, але ось нині з’явилися мені преподобні отці наші Антоній і Феодосій і сказали: ми молилися за тебе, і Господь дав тобі час для покаяння. Потім бачив я Пречисту Богородицю з Сином Христом Богом на руках, і Вона сказала мені: “Єразме! Оскільки ти прикрасив Церкву Мою іконами, і Я прикрашу тебе в Царстві Сина Мого! Встань, покайся, вдягнися в Ангельський образ, а в третій день візьму Я тебе до Себе як такого, що полюбив благоліпність дому Мого”. Сказавши це, Єразм почав сповідувати гріхи свої перед усіма без сорому, потім пішов до церкви і був пострижений у схиму, а на 3-й день помер” († бл. 1160). Преподобний Єразм був похований у Ближніх печерах.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропа́рь, глас 4:

Благоле́пие до́му Госпо́дня любя́,/ расточи́л еси́ неща́дно име́ние твое́ во украше́ние того́,/ преподо́бне Еразме,/ тем ны́не живя́ в до́му Госпо́дни на Небеси́,/ моли́ и нам освяти́тися в жили́ще Госпо́дне.

Конда́к, глас 8:

Украси́вый це́рковь Богома́тере/ расточе́нием име́ния ти на сие́ ико́нами, Ера́зме сла́вне,/ себе́ же о том нераска́янием;/ пода́ждь и нам расточе́нием грехо́в свои́х/ и покая́ния лепото́ю укра́сившимся/ це́рковию све́тлою Духови Свято́му яви́тися.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку