...
Житія святих,  Травень

Праведний Яків Боровицький, Новгородський чудотворець

День пам'яті (н. ст.)

Місяця  травня на 22-й день / жовтня на 23-й день — перенесення мощей / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих (перехідне)

Про походження походження Якова, життя його і кончину його немає достовірних відомостей. За місцевими переданням, він у отроцтві прийняв на себе суворий подвиг юродства Христа заради. Згідно з церковними піснеспівами, святий Яків «от младенства Богу прилепився, Того стопам последовал», переміг «плотския страсти воздержанием», «благодать духовную восприял», своїм «жестоким житием на земли Ангелы удиви, демоны же устраши и человеки просвети».

Прославив Господь святого подвижника після смерті. Одного разу до селища Боровичі (в Новгородській області) річкою Мстою проти течії припливла велика крижина, на якій стояв гріб (дубова колода) без кришки, а в ньому лежало тіло юнака. Боячись відповідальності, селяни жердинами відштовхнули крижину до середини річки, але вона повернулася до берега. Так повторювалося тричі. Вночі старійшинам села з’явився уві сні юнак, якого вони бачили на крижині, і сказав: «Я такий самий християнин, як і ви. Не гоніть мене. Моє ім’я Яків, я отримав ім’я на честь святого Якова, брата Господнього».

Мощі святого отрока спочатку було поміщено в каплиці, а в 1544 році було перенесено до Святодухівського храму. Тоді ж було встановлено йому святкування. Господь, прославляючи Свого угодника, дарував мощам святого Якова цілющу силу. Полієлейне святкування встановлено з 1572 року. В «Іконописному оригіналі» про святого Якова сказано: «Подобием млад, наг, препоясан платом». 1657 року патріарх Никон частину мощей святого перевіз на Валдай, до Іверської обителі. Частина святих мощей залишилася в Свято-Духівському Боровицькому монастирі (Новгородської єпархії), інша зберігалася в Авраамієвому скиті (колишньої Фінляндської єпархії).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь праведному Иакову Боровичскому, Новгородскому чудотворцу, глас 1

Боже́ственною благода́тию просвети́вся,/ и по сме́рти да́руеши исцеле́ние/ притека́ющим к тебе́, прему́дре Иа́кове:/ те́мже и мы ны́не чтим честны́х моще́й пренесе́ние,/ веселя́ще вку́пе ду́ши и телеса́./ Тем вси вопие́м:/ сла́ва Да́вшему ти кре́пость!/ Сла́ва Венча́вшему тя!// Сла́ва Де́йствующему тобо́ю всем исцеле́ния!

Кондак праведному Иакову Боровичскому, Новгородскому чудотворцу, глас 8

Ве́рою и любо́вию/ твое́ честно́е пренесе́ние пра́зднующих, блаже́нне,/ сохрани́ и соблюди́ от вся́кия зло́бы и собла́зна змии́на,/ и́маши бо дерзнове́ние ко Влады́це всех, Христу́ Бо́гу./ Его́же моли́ спасти́ правосла́вныя лю́ди,/ моля́щия тя, да вси вопие́м ти:/ ра́дуйся, о́тче Иа́кове,// всея́ Ру́сския земли́ удобре́ние.

 

Ще в розробці