...
Житія святих,  Мінея Місячна,  Травень

Праведний Іов Багатостраждальний

 

День пам'яті (н. ст.)

Місяця травня на 6-й день

Святий праведний Іов жив за 2000–1500 років до Різдва Христового, у Північній Аравії, у країні Авситидійській, у землі Уц. Життя і страждання його описані в Біблії (Книга Іова). Є думка, що Іов був племінником Авраама, сином брата Авраама на імʼя Нахор.

Іов був людиною богобоязливою і благочестивою. Всією душею він був відданий Господу Богу і в усьому чинив згідно з Його волею, віддаляючись від усього злого не лише в ділах, а й у думках. Господь благословив його земне існування і наділив праведного Іова великим багатством: у нього було безліч худоби і всякого майна. Сім синів праведного Іова і три дочки були дружні між собою і збиралися на спільну трапезу всі разом по черзі у кожного із них. Через кожні сім днів праведний Йов приносив за своїх дітей жертви Богові, кажучи: «Можливо, хтось із них согрішив або похулив Бога в серці своєму».  За свою справедливість і чесність святий Іов був у великій пошані у співгромадян і мав великий вплив на громадські справи.

Одного разу, коли перед Престолом Божим постали Святі Ангели, з’явився між ними і сатана. Господь Бог запитав сатану, чи не бачив він раба Його Іова, чоловіка праведного і чужого всякого пороку. Сатана зухвало відповідав, що недарма богобоязливий Іов — Бог береже його і примножує його багатства, але якщо наслати на нього нещастя, то він перестане благословляти Бога. Тоді Господь, бажаючи показати терпіння Іова і віру, сказав сатані: «Все, що є в Іова, Я віддаю в твої руки, тільки самого його не торкайся». Після цього Іов раптово позбувся всіх своїх багатств, а потім і всіх своїх дітей. Праведний Іов звернувся до Бога і сказав: «Нагим вийшов я з утроби матері моєї, нагим повернуся до матері своєї землі. Господь дав, Господь і взяв. Хай буде Імʼя Господнє благословенне!» І не згрішив Іов перед Господом Богом, і не вимовив жодного нерозумного слова.

Коли Ангели Божі знову постали перед Господом, і серед них сатана, то диявол сказав, що Йов праведний, поки сам неушкоджений. Тоді Господь сповістив: «Я попускаю тобі зробити з ним, що хочеш, тільки душу його збережи». Після цього сатана вразив праведного Іова лютою хворобою — проказою, яка вкрила його з ніг до голови. Страждалець змушений був виселитися із суспільства людей, сів за містом на купі попелу і глиняним черепом шкрябав свої гнійні рани. Усі друзі та знайомі залишили його. Дружина його змушена була добувати собі прожиток, трудячись і поневіряючись з дому в дім. Вона не лише не підтримувала свого чоловіка в терпінні, а думала, що Бог карає Іова за якісь таємні гріхи, плакала, нарікала на Бога, докоряла і чоловіка, і врешті-решт порадила праведному Іову похулити Богом і померти. Праведний Іов тяжко сумував, але і в цих стражданнях залишився вірним Богові. Він відповідав дружині: «Ти говориш як одна із безумних. Невже добре ми будемо приймати від Бога, злого не будемо приймати?» І не согрішив праведний ні в чому перед Богом.

Почувши про нещастя Іова, троє його друзів прийшли здалеку до нього розділити його скорботу. Вони вважали, що Іов покараний Богом за гріхи, і переконували невинного ні в чому праведника покаятися. Праведник відповідав, що він страждає не за гріхи, а ці випробування послані йому від Господа з незбагненної для людини Божественної волі. Друзі, однак, не вірили і продовжували вважати, що Господь чинить з Іовом за законом людської відплати, караючи його за скоєні гріхи. У тяжкій душевній скорботі праведний Іов звернувся з молитвою до Бога, просячи Його Самого засвідчити перед ними його невинність. Тоді Бог явив Себе в бурхливому вихорі і дорікнув Іову за те, що він намагався проникнути своїм розумом у таємниці всесвіту і доль Божих. Праведник усім серцем розкаявся в цих думках і сказав: «Я нікчемний, відрікаюся і каюся в пороху й попелі». Тоді Господь повелів друзям Іова звернутися до нього і просити його принести за них жертву, «бо, — сказав Господь, — тільки лице Іова Я прийму, щоб не відкинути вас за те, що ви говорили про Мене не так вірно, як раб Мій Іов». Іов приніс жертву Богові й помолився за друзів, і Господь прийняв його прохання, а також повернув праведному Іову здоровʼя і дав йому вдвічі більше за те, що він мав раніше. Замість померлих дітей у Іова народилося семеро синів і три дочки, прекрасніших за яких не було на землі. Після перенесених страждань Іов прожив ще сто сорок років (всього ж він прожив двісті сорок вісім років) і бачив потомство своє до четвертого роду.

Святий Іов прообразує Господа Іісуса Христа, Який зійшов на землю, постраждав заради спасіння людей, а потім прославився Славним Своїм Воскресінням.

«Я знаю, — говорив праведний Іов, уражений проказою, — знаю, що Відкупитель мій живий, і Він воскресить із пороху в останній день шкіру мою, яка розпадається, і я в плоті моїй побачу Бога. Я побачу Його сам, мої очі, не очі іншого побачать Його. Очікуванням цього тане серце моє в грудях моїх!» (Йов. 19:25-27).

«Знайте, що є суд, на якому виправдається тільки той, хто має істинну премудрість — страх Господній і істинний розум — віддалення від зла».

Святий Іоанн Златоуст каже: «Немає нещастя людського, якого не переніс би цей чоловік, твердіший за всякий адамант, який зазнав раптом і голоду, і бідності, і хвороб, і втрати дітей, і втрати багатства, і потім, зазнавши підступності від дружини, образи від друзів, нападів від рабів, в усьому виявився твердішим за всякий камінь, і до того ж до Закону і Благодаті».

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь праведному Иову Многострадальному, глас 1

Бога́тство ви́дев доброде́телей И́овлих,/ укра́сти ко́знствоваше пра́ведных враг,/ и, разтерза́в столп телесе́,/ сокро́вище не укра́де ду́ха,/ обре́те бо вооруже́ну непоро́чнаго ду́шу,/ мене́ же и, обнажи́в, плени́,/ предвари́в у́бо мя пре́жде конца́,// изба́ви мя льсти́ваго, Спа́се, и спаси́ мя.

Кондак праведному Иову Многострадальному, глас 8

Я́ко и́стинен и пра́веден, Богочести́в и непоро́чен,/ освяще́н же я́влься всесла́вне, Бо́жий уго́дниче и́стинный,/ просвети́л еси́ мир в терпе́нии твое́м, терпели́вейший и до́блейший.// Те́мже вси, Богому́дре, па́мять твою́ воспева́ем.

Молитва праведному Иову Многострадальному

О, вели́кий пра́ведниче, И́ове Многострада́льне, чи́стым житие́м свои́м и свято́ю бли́зостию к Бо́гу просия́вый. Ты́ до Моисе́а и Христа́ на земли́ пожи́л еси́, вся́ же за́поведи Бо́жия, нося́ и́х в се́рдце свое́м, исполня́л еси́. Явле́нныя ми́ру чрез Христа́ и Его́ Святы́х апо́столов та́йны, глубо́кими свои́ми открове́нии уразуме́в, прича́стник ве́яний Ду́ха Свя́та бы́ти сподо́бился еси́. Вся́кия ко́зни диа́вольския, в по́сланных тебе́ от Го́спода особых искуше́ниих, и́стинным смире́нием свои́м препобеди́в, о́браз злострада́ния и долготерпе́ния все́й вселе́нней яви́лся еси́. Любо́вь ве́лию к Бо́гу и ко все́м лю́дем в безме́рных свои́х ско́рбех сохрани́в, чи́стым се́рдцем за гро́бом едине́ния с Го́сподем ра́достно ожида́л еси́. Ны́не же в селе́ниих пра́ведных пребыва́еши и Престо́лу Бо́жию предстои́ши. Услы́ши на́с гре́шных и непотре́бных, пред свято́ю ико́ною твое́ю предстоя́щих и усе́рдно к хода́тайству твоему́ прибега́ющих. Моли́ Человеколю́бца Бо́га, да к ве́ре кре́пцей, непоро́чней и неруши́мей на́с утверди́т, от вся́каго зла́ вра́г ви́димых и неви́димых защити́т, в ско́рбех и искуше́ниих на́м кре́пость пода́ст, в сердца́х на́ших па́мять сме́ртную при́сно сохрани́т, в долготерпе́нии и братолю́бии укрепи́т, и сподо́бит на́с на стра́шнем суде́ Христо́ве до́брый отве́т да́ти и в воскреше́нней пло́ти на́шей Триеди́наго Бо́га созерца́ти и сла́ву Ему́ со все́ми святы́ми воспева́ти во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Ще в розробці

Ще в розробці